Yapı Kredi’den 9 Ayda 3.1 Milyar Lira Kâr

Bankanın ilk dokuz aylık kârı 3 milyar 118 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu rakam Yapı Kredi Sigorta’nın satışından elde edilen 1 milyar 284 milyon TL geliri kapsıyor. Satış harici elde edilen 1 milyar 834 milyon liralık kâr ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış gösterdi. Banka sermaye yeterlilik oranı daha da güçlenerek yüzde 16,4’e yükseldi.

 

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, Akıllı Büyüme stratejilerinin olumlu sonuçlarını almaya devam ettiklerini, Yapı Kredi’nin sürdürülebilir, sağlıklı gelişimini dokuz aylık bilanço rakamlarının da teyit ettiğini belirtti. Doğru ürünü, doğru müşteriye, doğru fiyatla ve doğru kanal üzerinden sunma stratejisiyle müşteri odaklı bankacılık anlayışını benimsemiş bir kurum olarak Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini belirten Açıkalın; “Kaynaklarımızı maksimum ölçüde birey ve şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda kullandırmaya devam ediyoruz. İlk 9 aylık süreçteki rakamlar kredi/aktif oranı en yüksek bankalardan biri olmaya devam ettiğimizi gösteriyor. Müşteri odaklı yaklaşımımız çerçevesinde kredilerin toplam aktiflerimiz içindeki payı yüzde 61 seviyesini korurken, menkul değerlerin oranı ise 1 puan daha azalarak yüzde 14’e geriledi” dedi.

 

Yapı Kredi’nin ekonomiye kredi yoluyla sağladığı kaynağın Eylül itibariyle 93.1 milyar TL seviyesine ulaştığını belirten Açıkalın, KOBİ kredilerinde yüzde 34, kredi kartlarında yüzde 28, konut kredilerinde ise yüzde 21’lik bir artış elde ettiklerini söyledi. Açıkalın, “Böylece hem müşterilerimiz, hem de bankamız için katma değeri yüksek alanlara odaklanarak akıllı büyümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Mevduat tarafında ise yılbaşından bu yana yüzde 17’lik bir büyüme ile 82.9 milyar TL mevduat tabanına ulaştıklarını dile getiren Açıkalın, fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini ve bu çerçevede yılbaşından bu yana sendikasyon, seküritizasyon, tahvil ihracı ve diğer finansman enstrümanlarını kullanarak yaklaşık 4 milyar dolar kaynak sağladıklarını kaydetti.

 

Türkiye’de Ulaşılması Ve Çalışılması Kolay Banka

 

Açıkalın sözlerine şöyle devam etti: “Devam eden şube açılışlarımızla toplam şube sayımız Eylül ayı itibarıyla 939’a yükseldi.  Her geçen gün Çalışılması Kolay Banka olma vizyonuyla Türkiye’nin pek çok farklı noktasına yayılarak, müşterilerine daha da yakın bir kurum oluyoruz.  Alternatif dağıtım kanallarımızın da hızlı büyümesi devam ediyor. Toplam bankacılık işlemlerimizin yüzde 83’ü alternatif dağıtım kanallarından gerçekleşir hale geldi.”

 

Haber: Elif Batu Yener

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir