“Yanınızda sigara içen birinin sigarasının dörtte birini içiyorsunuz” İnsanlar trafik kazasından çok sigaradan ölüyor

Ege Üniversitesi’nde düzenlenen   "Kanserde Beslenme ve Destek Tedavi" sempozyumu kapsamında “Sigara ve Kanser”  başlıklı panel 20 Mayıs Amfisi’nde gerçekleştirildi. Panelde konuşan

Prof. Dr. Özsaran,  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya da bir milyar 300 milyon kişinin sigara içtiğini ve önümüzdeki yıllarda bu sayınının gittikçe artacağına dikkat çekti.  Gelişmekte olan ülkelerde sigara kullanımının çok fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Özsaran, “Son 20 yılda Türkiye’de sigara içenlerin sayısında büyük bir artış oldu. Türkiye’de sigar içenlerin sayısının yüzde 47’si erkek, yüzde 15’i ise kadın.  Türkiye’de asgari ücret alan bir kişi maaşının yüzde 40’ını sigaraya ödüyor” dedi. 

 

AKCİĞER KANSERİ’NİN YÜZDE 85’İ SİGARA KULLANANLAR”

 

Dünya sağlık Örgütü’nün (WHO) 2005 yılında hazırladığı raporda 5 milyon insanın sigaradan öldüğünü, 2030 yılında ise bu sayının 10 milyona çıkılacağını tahmin edildiğini aktaran Prof. Dr. Özsaran, trafik kazasından çok sigara ile ölümlerin gerçekleştiğini belirtti. Prof. Dr. Özsaran, “ Sigara kullanımı başta akciğer kanseri olmak üzere, kalp krizine, boğaz, burun, gırtlak kanserine,  kemik erimesine, cilt kırışıklarına neden oluyor” diye konuştu. Akciğer kanserine  yüzde 85’i sigara kullanan insanların yakalandığını belirten Prof. Dr.  Özsaran, 15 yaşın altında sigara başlayanların ise ölüm riskinin 15 kat daha fazla olduğunu belirtti.  Pasif içicilerin durumuna da dikkat çeken  Prof. Dr.   Özsaran, “Sigara dumanına içinde hayatı çok fazla zehirli maddeler var.  Sigara dumanı akciğere ulaşarak kana bulaşıyor. Kana bulaşmasıyla birlikte bu zehirli maddeler vücudun tüm organlarına yayılıyor.  Yanınızda sigara içen birinin sigarasının dörtte  birini sizde içmiş oluyorsunuz. Pasif içiciliğinin zararlarından, pencereyi açarak ya da evi havalandırarak  kurtulamazsınız” diye konuştu. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir