Ünlü Besteci İçin Meydanda Konser

Güzelbahçe BelediyesiEge Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı öğretim üyelerinden Erkan Aydın'ın yönetimindeki 40 kişiden oluşan Güzelbahçe Belediyesi Türk Müziği Korosu, ünlü besteci Necdet Tokatlıoğlu'nun  ölüm yıldönümü nedeniyle Yelki'de Mustafa Üstün Özdemir Meydanı'nda konser verdi.  Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, eski Yelki Belediye Başkanı ve halen Güzelbahçe Belediye Meclis üyesi olan Mehmet Soyoğlu, CHP ilçe yöneticilerinin yanı sıra Tokatlıoğlu'nun kızkardeşi  ve yeğeninin de aralarında bulunduğu kalabalık bir izleyici topluluğu konseri izledi.

Şef Erkan Aydın yönetimindeki Türk Müziği Korosu, bestesi Tokatlıoğlu'na ait 15 eseri  seslendirdi. Sanatçının bazı eserleri solistler tarafından söylendi, izleyenler birbirinden güzel şarkılara eşlik etti. Konserin sonunda Başkan İnce, sanatçılara çiçek sundu,  koroyla birilkte Tokatlıoğlu'nun dillerden düşmeyenGelmeisimli şarkıyı seslendirdi.

Bu arada Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü öğrencileri Ece Şerbetman ve Akif Kızılırmak danslarıyla koronun konserine renk kattı.

Necdet Tokatloğlu kimdir?

 

1933 yılında Güzelbahçe Yelki'de dünyaya geldi.

Müziğe ilk adımını 1948'de İzmir Türk Musıkisi Cemiyeti'ne girerek attı. Ahmet Aksoy ve İlyas Tonguç'tan özel müzik dersleri aldı.

Besteci, solist, korist, müzisyen ve orkestra şefi olan Tokatlıoğlu, kendi bestelerinden oluşan 5 plak ve çok sayıda 45'lik plak doldurdu. 100'e yakın Türk Sanat Müziği Bestesi bulunan Tokatlıoğlu'nun

en tanınmış popüler eserleri arasındaBir Sevgi İstiyorum,Gelme İstememveAl Aşkını Çal Başınayer alıyor.

Pek çok ödül ve plaket sahibi olan Tokatlıoğlu,  çeşitli ülkelerde konserler verdi.

Ud ve piyano çalan Tokatlıoğlu, yaşamının son yıllarında İstanbul Koç Allianz Korosu'nu ve adı verilen Necdet Tokatlıoğlu Kabataş Musıki Derneği korosunu çalıştırdı. 2008'da İstanbul'da yaşamını yitirdi.

 Editör: Çağdaş Can

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir