Üniversiteliye İzmir Misafirperverliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi – Üniversite öğrenimi için kent dışından İzmir’e gelen öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği sayesinde, bu yıl da zorluk yaşamayacak. “İzmir Gençlere Kucak Açıyor Projesi” çerçevesinde kayıt dönemi süresince şehirlerarası otobüs terminalinde ulaşım, kayıt ve barınma konularında öğrencilere rehberlik hizmeti verilecek.

Üniversite şehri İzmir, kent dışından gelerek bu yıl ilk kez kayıt yaptıracak on binlerce üniversite öğrencisi için yine sıcak bir karşılamaya hazırlanıyor. Çiçeği burnunda üniversitelilerin henüz yabancı oldukları kentte zorluk çekmemeleri için hayata geçirilen “İzmir Gençlere Kucak Açıyor Projesi” bu yıl da devam edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ile ilçesinde kamu üniversitesi bulunan Balçova, Bornova, Buca ve Çiğli belediyeleri, kayıt dönemi olan 2 ­ 8 Eylül 2013 tarihleri süresince gençlere yardımcı olabilmek için yoğun bir mesai harcayacak. Görevliler, kente ilk kez gelen öğrencilerin endişelerini azaltmak, onlara destek olmak, öğrencileri kayıt noktalarına ulaştırmak ve kayıt dönemi süresince barınmaya yönelik sıkıntıları olan gençlere ve yakınlarına kısa süreli barınma olanakları sunmak amacıyla rehberlik yapacak.

Yabancılık çekmeyecekler
Proje çerçevesinde üniversiteyi kazanıp İzmir’e gelen öğrenciler, şehirlerarası otobüs terminalinde proje gönüllülerince karşılanıp Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan sıcak çorba ikramından sonra araçlarla ücretsiz olarak kayıt yaptıracakları üniversitelerine ulaştırılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde kurulan danışma masalarında, üniversiteli öğrencilere okula kayıt ve barınma konularında rehberlik edilecek. Ayrıca İzmir'e yeni gelmiş gençlere, yine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve içerisinde kent yaşamına ilişkin bilgiler içeren broşürler de verilecek.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir