Türkiye Pist Şampiyonası 2013 Sezonu İzmir’de Sona Erdi

Günün ilk saatlerinde Ulu Önderimiz, Mustafa Kemal  Atatürk için saat 09:05’te Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Tüm pilot ve yarışta görevli ekibin tam kadro olduğu bu duygusal ve anlam yüklü anmadan sonra antrenman ve sıralamalardan sonra günün illk yarışı Süper Grup 2. Ayak yarışı oldu. Süper Grup’ta 3 takımdan toplam 9 pilot yarıştı. Bu yarış için İsviçre’den Rikli Motorsport Takımı’ndan Rikli Peter de Honda Type-r yarış aracıyla Süper Grup’ta yarıştı ve 2. Ayak Yarışı’nda da birinciliği aldı. Bu grupta ilk yarıştaki gibi Honda Type-r Yarış aracıyla Ülkü Motorsport’tan Ümit Ülkü aldı. Üçüncülüğü ise Borusan Motorsport’tan tecrübeli pilot Aytaç Biter oldu.

Günün 2. yarışı Dizel ve 1600 Grup Yarışı’ydı. Dizel Kategorisi’ndeki kıyasıya rekabette beylerin arasında tek bayan pilot Onur Karakaş’tı. Yarışın sonuna kadar mücadeleyi bırakmayan bayan pilot Onur Karakaş tüm izleyicilerden büyük alkış aldı. Dizel Grup’ta birinciliği Ülkü Motorsport’tan Berk Ulu, ikinciliği Loft  T-Max Racing Team’den Ahmet Efe Hatunoğlu ve üçüncülüğü ise bu yarışlarda Maxi Grup’ta da yarışan Ülkü Motorsport Takımı’ndan Galip Atar aldı.

1600 Kategorisi Yarışları’nda birinciliği Ülkü Motorsport’tan Egemen Çivicioğlu ve yine aynı takımdan ikinciliği Mehmet Yeğen aldı.

Günün son yarışı ve en çekişmeli yarışı şüphesiz Maxi Grubun 2. Yarışı’ ydı. Maxi Grup’ta 3 takımdan toplam 8 pilot tam anlamıyla kıyasıya rekabet içindeydi. Cumartesi gerçekleştirilen ilk yarış derecelerine göre tersten startta yer alan tecrübeli pilotlar, start anı itibarıyla ilk sıradaki yerlerine geçebilmek  için müthiş bir mücadeleye girdiler. Bu mücadelede Borusan Motorsport’tan Can Artam’ın, Bilal Saygılı’ya çarpmasıyla Arzum sponsorluğunda Porsche Yarış aracıyla yarışan ve 2013 Maxi Grup Şampiyonu Ümit Ülkü’nün de yarış esnasında bu ikiliye çarpması sonucu  Ümit Ülkü Maxi Grup 2. Ayak Yarışı’na aracındaki hasar yüzünden erken veda etmek zorunda kaldı. Bu üç pilotta yarışta olmayınca 5 pilot arasındaki rekabet damalı bayrağa kadar devam etti. Maxi Grup 2. Ayak Yarışı’nda Ülkü Motorsport Takımı’ndan genç yetenek Ali Özerinç  damalı bayrağı gören ilk pilottu. İkinciliği alan isim aynı takımdan Adem Seçilmiş  oldu.Üçüncülüğü ise yine Ülkü Motorsport Takımı’ndan Ahmet Mutlubaş  aldı.

Ödül Töreni’nde İzmir İl Gençlik Spor Müdürü Metin Kaplan Süper Grup pilotlarını ödülü verirken, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker Maxi Grup 1. Ayak Yarışı’ndaki pilotlara ödüllerini takdim ettim.Arzum Sponsorluğunda yarışan tecrübeli pilot Ümit Ülkü ise 2. Ayak Maxi Grup Yarışı’nda ilk üçe giren yetiştirdiği pilotlara ödülünü takdim ederken duygu yüklü anlar yaşandı.Ülkü Motorsport Takımı pilotları 'bizi yetiştiren hocamız Ümit Ülkü’den böyle bir yarışta, elinden ödül almak, bizler için çok gurur verici' yorumunu yaptılar.

1600 & Dizel Grup ve yarışın tek bayan pilotu Onur Karakaş’a ödülünü Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu genel Sekreteri Mete Bayrakçı takdim etti.

Türkiye Otomobil Sporları Feredasyonu Başkanı Metin Çeker ikinci kez podyuma çıkarak bu sefer Ümit Ülkü’ye 1. Ayak Maxi Grup resmi antrenmanında kırdığı pistin yeni rekoru 53.445’i takdim etti.Kısa bir konuşma yapan sayın Metin Çeker , otomobil sporlarına verdiği destek ve kazandırdığı yeni isimlerden dolayı Ümit Ülkü’ye teşekkür etti.

Kıyasıya rekabetin yaşandığı bir sezonun sonunda tüm pilotlar başarılarını aileleriyle kutlamaya devam etti.

 

 

Haber: Ayfer Türkmen

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir