Türk Mücevher Sektörü İhracatı Eylül Ayında Tavan Yaptı

Türk mücevherine dünya pazarlarının talebi artıyor. Mücevher İhracatçıları Birliği’nin 2013 yılının dokuz aylık verilerine göre Türkiye’nin külçe altın hariç mücevher ihracatı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10,5 artarak 1 milyar 636 milyon dolara ulaştı. Sektör, sadece Eylül ayında geçen yılın aynı ayına oranla ihracatını miktar bazında yüzde 211, değer bazında ise yüzde 15,79 oranında artırdı.  Ocak-Eylül dönemi ihracatında Birleşik Arap Emirlikleri ilk sırayı alırken, Irak ve Rusya bu ülkeyi takip etti.  Kırgızistan ve Litvanya ihracatındaki artışlar ise dikkat çekti.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2013 yılı dokuz aylık verilerine göre; Türkiye’nin külçe altın hariç mücevher ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 artarak 1 milyar 636 milyon dolar, miktar bazında ise yüzde 6,81 gerileyerek 1,604 ton olarak gerçekleşti.

Küresel piyasalardaki dalgalanmalara rağmen ihracatta yakaladıkları başarılı performansı sürdüren Türk mücevherciler, Ocak-Eylül 2013 döneminde 1 milyar 464 milyon dolar “altından mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası” ihraç etti. Bu ürünleri sırasıyla 77 milyon 246 bin dolar ile “gümüşten mamul mücevherci ve kuyumcu eşyası”, 35 milyon 763 bin dolar ile “pırlantalı altından mücevherci eşyası ve aksamı” izledi.

 

Kırgızistan ve Litvanya’ya Mücevher İhracatı Artıyor.

Mücevher sektörünün dokuz aylık dönemde en çok ihracat yaptığı ülkeler; Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Rusya, ABD ve Litvanya olarak sıralandı. Bölgeler açısından değerlendirdiğimizde ise ilk sırada Yakın, Orta ve Doğu Asya ülkeleri yer alırken; bu bölgeyi Diğer Avrupa Ülkeleri, AB ve Kuzey Afrika ülkeleri takip etti.

 

Türk Mücevher Sektörünün İhracatı Eylül Ayında Tavan Yaptı

Mücevher İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2013 Eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında, miktarda yüzde 211,26 artış ile yaklaşık 422 ton, değerde ise yüzde 15,79 artış ile 207 milyon 280 bin dolar olarak gerçekleşti.

Eylül ayı sonuçlarına göre 43 milyon 724 bin dolarlık ihracat ile Birleşik Arap Emirlikleri liderliğini korudu.

Eylül ayı ihracat rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner; “Ülkemiz konum itibariyle tüm mücevher pazarlarının merkezinde yer alıyor. Ürün çeşitliliğimiz ve kalitemizi tüm dünyaya kanıtlamak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İhracattaki yükseliş trendimiz de bu çalışmalarımızın başarısını kanıtlıyor. Özellikle son dönemde gerçekleştirdiğimiz Hong Kong ve İstanbul fuarları çok iyi geçti. Kalite ve çeşitliliğimizle tüm dünyayı cezbettik.” dedi.

Eylül ayı ihracatındaki yükselişin sektör için oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Ayhan Güner, “Yılın son çeyreğine girerken Eylül ayını geçen yıla göre miktar bazında yüzde 211’lik ihracat artışı ile kapattık. Global piyasalarda yaşanan fiyat düşüşleri bu miktardaki artışın değer olarak yansıması yüzde 15’ler seviyesinde kaldı. Ancak söz konusu yükseliş sektörümüz için çok önemli. Mevcut ihracat pazarlarımıza ticaretimiz artıyor, yeni pazarlara da giriyoruz. Son çeyrekte ihracatımızdaki bu artış seyrinin devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Haber: Esin İnsan

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir