Termik Santraller Konusu, Foça’da Çok Yönlü Olarak Tartışıldı

Foça Belediyesi, Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) ve Foça Zeytin Üreticileri Birliği tarafından Foça’da düzenlenen panelde; Termik Santral ve Cüruf Alanlarının Çevresel Etkileri ile Yenilenebilir Çözümler- konusu, uzmanlar tarafından çok detaylı bir biçimde ele alındı.

25 Ocak 2014 Cumartesi günü, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele; çevre koruma örgütlerinin üyeleri, akademisyenler, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Foça Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı ve FOÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Raşit DİRİM’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; 24 yıldır Bakırçay Yöresi’nde sürdürülen çevre mücadelesinin dünü ve bugünü, akademi dünyasının ve siyasilerin bu konu karşısındaki tutumu ve ilgili teknik konular ile birey ve toplum sağlığı konuları ele alındı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Foça Belediye Başkanı Gökhan DEMİRAĞ; ‘‘Yöremizde kurulması planlanan termik santrallere ve oluşturulmak istenen cüruf döküm alanlarının önlenmesine yönelik mücadelemiz, hukuksal süreç ile beraber etkin bir şekilde devam etmektedir. Geldiğimiz bu noktada sağlam bir direnç noktası yaratmak ve fikir alışverişinde bulunmak amacıyla bu panelimizi düzenledik. Herkesin öneri ve katkılarını bekliyoruz. Foça Kent Konseyi, Foça Çevre ve Kültür Platformu ve Foça Zeytin Üreticileri Birliği ile birlikte ortak çalışacağımız bu konuyla ilgili olarak, ülkemizde bir kamuoyu oluşturacağız. Bölgemizde, termik santral ve yeni cüruf döküm alanı istemiyoruz!’’ dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser KÜÇÜKGİL, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Çevre İçin Hekimler Derneği Başkanı ve EGEÇEP Dönem Sözcüsü Prof. Dr. Ali Osman KARABABA ve Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı, Avrupa Yenilenebilir Enerji (EUROSALAR) Türkiye Bölüm Başkanı ve Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Tanay Sıdkı UYAR, panele konuşmacı olarak katıldı.

Panelin başlangıcında, 20 Ocak’ta vefat eden; 1989 yılında Aliağa'daki termik santrallere karşı verilen ilk mücadelenin öncülerinden, İzmir, Ege ve Türkiye genelinde birçok çevre hareketinin öncüsü olan Yusuf Savaş Emek, saygıyla anıldı.

Gazeteci-Yazar ve EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Özer AKDEMİR; Hayat Tv’de yayınlanan ‘‘Çepeçevre Yaşam’’ isimli belgesel programından, 19 dakikalık bir seçki sundu. Belgesel film seçkisinde; Bakırçay Bölgesi’ndeki sanayi kirliliğinin ulaştığı aşırı boyutlara, Horozgediği-Kozbeyli yöresinde yaşayanlarla ve gemi söküm tesislerinde çalışan ve bu sebeple kanser hastalığına yakalanmış iki kardeşle yapılan röportajlara ve çevre kirliliğine karşı yaşam haklarını savunarak, bu mücadeleyi kazanan Gerze-Yaykıl Köylüleri’ne yer verildi.

Konuşmasında, termik santrallerin teknik yapılarını anlatan Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser KÜÇÜKGİL; ‘‘1974 yılından itibaren Aliağa Bölgesi’nde kurulmaya başlayan ve sayıları giderek artan; rafineri, petro-kimya, demir-çelik, gemi söküm ve karışık sanayi tesisleri, yöremizi mantık dışı boyutlarda çok olumsuz bir biçimde etkilemektedir. Sanayici tesisi kuracak kar edecek, işi bittiğinde burayı terk edecek; bizler ve gelecek nesiller genetiği değişmiş olarak mı yaşayacağız? Hemen yanı başımızda, komşu bir ülkede yaşanan bir savaşta kullanılan bir makine yada bir tank, bu tesislerde işlenecek ve soframıza bir kaşık olarak gelecek. Bizde hayatımız boyunca bir radyasyon ışımasına maruz kalacağız.’’ dedi.

Prof. Dr. Ali Osman KARABABA ise konuşmasında, termik santraller ve cüruf alanlarının yıkıcı etkilerini insan ve toplum sağlığı bakımından değerlendirdi. KARABABA; ‘‘Bu tesislerden yayılan zehirli ve kimyasal maddelerin yarattığı kirliliğin boyutları hayal sınırlarımızı zorluyor. Su, hava ve gıdaya karışarak insan sağlığını inanılmaz derecede kötü bir şekilde etkiliyor. Bizim Anayasal Hakkımız olan; sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımız açıkça ihlal ediliyor. Aliağa’daki sanayi tesislerinin, bu kadar biraya getirilmesi ve bu yoğunlukta kurulması çok mu gerekli. Bu çok çarpıcı… Sözde, kirliğinin önlenmesi amacıyla bu tesislerde çeşitli tedbirlerin alındığı söyleniyor. Bu büyük bir kandırmaca. Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye’de kabul edilen standart genel kirlilik değerlerinde ciddi farklılıklar var… Çevre kirliliği sebebiyle, doğumsal anomaliler, astım alerjileri ve buna bağlı olarak solunum rahatsızlıkları ile erken çocukluk kanserleri giderek yaygınlaştı… Zaten yeteri kadar kirlilik var ve bunun yanında bölgeye 7–8 termik santral daha kurulmak isteniyor. Bu akıl almaz bir durum.’’ dedi.

Prof. Dr. Tanay Sıdkı UYAR’da konuşmasında, yenilenebilir enerji kaynakları konusunu ele aldı. UYAR; ‘‘Ülkemizin ve halkımızın maruz kaldığı çevre kirliliği tehdidi kabul edilemez. Küresel-Neo Liberal bir saldırı ile karşı karşıyayız… Güneş hiçbir bedel istemiyor. Her gün emrimize amade. Yok olup gitmemek için, doğaya uyumlu olmak zorundayız. Güneşimiz, rüzgârımız, jeotermal kaynaklarımız ülkemizde bol miktarda var. Üstelik bu kaynaklar sınırsız ve ücretsiz… 1850’de Sanayi Devrimi’ni yaşamış Avrupa ve Amerika, bu devrimi takip eden yıllar boyunca çevre kirliğinin yıkıcı etkilerini en çarpıcı biçimde yaşamıştır. Bu yüzden bugün, yenilenebilir enerjiyi istemektedir. Ülkemizde, Avrupa ve Amerika’nın kesinlikle reddettiği eski teknolojiler uygulanmak istenmektedir. Ülkemizdeki sanayi tesisleri için; yabancı ülkelerde yakılmış kömürü, zehirli fosili alırsanız, büyük sorunları da alırsınız demektir… Çözüm olarak, enerjiyi etkin olarak kullanmalı ve daha az enerji ile iş yapmalıyız. Tüketim oranımızı azaltmalıyız. Elektriği, şehir dışında kurulacak rüzgâr tribünü sistemleri ve şehir içinde evlerimizin çatısında kuracağımız güneş enerjisi sistemleri ile sağlamalıyız. Modern ve sağlıklı olan enerji modellerini örnek almalı ve uygulamalıyız.’’ dedi.

Panelistler, son bölümde, izleyiciden gelen soruları cevaplandırdı. Foça Belediye Başkanımız Gökhan DEMİRAĞ; Panelistlere, Panel Moderatörü Raşit DİRİM’e, FOÇEP Yönetim Kurulu Başkanı Nermin KORKMAZ’a ve FOÇEP Foça Çevre Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Bahadır DOĞUTÜRK’e panelin gerçekleştirilmesindeki katkılarından ötürü teşekkür plaketi verdi.

Haber: Foça Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir