Teknosa 2013 Yılının İlk 9 Ayında Yüzde 36 Büyüdü

Sabancı Topluluğu’nun parlayan yıldızı Teknosa, 2013 yılının ilk 9 ayında 2012 yılının aynı dönemine göre yüzde 36 oranında büyüdü. İlk 9 ayda cirosu 2 milyar 141 milyon TL, konsolide net karı ise 45 Milyon TL olarak gerçekleşen Teknosa’nın 2013 yılı sonu itibariyle cirosunun 3 Milyar TL’yi bulması bekleniyor. Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, teknoloji perakende sektörünün aynı dönemde yüzde 20 seviyesinde büyüdüğü bir dönemde sektörün çok üzerinde büyüyen Teknosa’nın 2023 yılı hedefine doğru emin adımlarla yürüdüğünü söyledi.

‘Herkes İçin Teknoloji’ felsefesiyle Türkiye’nin 77 ilindeki 298 mağazasıyla teknolojiyi tüketicilerle buluşturan Teknosa, 2013 yılının ilk 9 ayında yüzde 36 oranında büyüyerek hedeflerini aştı ve 2 milyar 141 milyon TL ciroya ulaştı. Konsolide net karı ise yüzde 35 artarak, 45 milyon TL olarak gerçekleşen Teknosa, 2023 yılına kadar Avrupa’nın ilk 3 büyük perakendecisinden biri olma hedefi doğrultusunda büyümeye ve yatırımlarına devam ediyor.

Teknosa’nın 2013 yılının ilk 9 aylık finansal sonuçları ile yıl sonu hedefleri ve 2014 yılı beklentileri Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı.

“İkinci çeyrekte büyüme hedefimizi revize ettik”

Her yıl hedeflerini aşan Teknosa’nın 2013 yılının ilk 9 ayında da bu geleneği bozmadığını vurgulayan Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman, “Yılın başında yaptığımız toplantıda 2013 yılı büyüme hedefimizi yüzde 15-20 olarak açıklamıştık. Ancak daha ilk çeyrekte bu hedefin çok üzerine çıkacağımızı gördük. Bu nedenle de ikinci çeyrekte hedeflerimizi revize ettik. İlk 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında büyüdük. Aynı dönemde Türkiye tüketici elektroniği pazarının büyüme oranı ise yüzde 20 seviyesinde. Yani yine sektörün çok üzerinde büyüdük” diye konuştu.

“2013 Teknosa açısından çok başarılı bir yıl ”

Yılın ilk 9 ayında satış alanlarına 22 bin 250 metrekare daha ekleyerek, toplam 163 bin 500 metrekare satış alanına ulaştıklarını anlatan Oyman, “Bugün itibariyle ise 77 ildeki 298 mağazamızda 168 bin metrekarelik satış alanımızda tüketicilerimizle buluşuyoruz. Yıl sonu itibariyle hedeflediğimiz gibi 30 bin metrekarelik yeni satış alanına ulaşmış olacağız. İlk 9 ayda yaptığımız yatırımlar 44 Milyon TL’yi buldu. Yıl sonu toplam yatırım tutarımız ise 65 Milyon TL’yi bulacak. 2013 yıl sonu ciro hedefimiz ise 3 Milyar TL. Bu bağlamda, 1 yılda 700 Milyon TL yeni ciro yaratmış olacağız” dedi.

“Yatırımcılarımıza kazandırdık”

Mayıs 2012’de 7,75 TL’den halka açılan Teknosa hisselerinin, 1 Kasım’da 13,45 TL’den işlem gördüğünü anlatan Oyman, yılbaşından bugüne kadar ise endeks aynı seviyede seyrederken Teknosa hisse senedinde yüzde 78 artış olduğunu belirterek, “Yatırımcılarımıza kazandırdık” diye konuştu.

 “2014 yılı için iddialı hedeflerimiz var”

Teknosa olarak 2014 yılında da tüm hesaplarını sektör ortalamasının üzerinde büyüyecek şekilde yaptıklarını belirten Necil Oyman, “Bu kapsamda 2014 yılı için iddialı bir bütçe hazırlıyoruz. Türkiye’de tüketici elektroniği pazarının yüzde 17 oranında büyümesini beklediğimiz 2014 yılında yine sektörün üzerinde büyüyerek, pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2014 yılı için stratejik büyüme alanları belirledik. Buna göre 2014 yılında online kanalda büyümeyi artırarak sürdürmeyi, çoklu kanalda müşteri deneyimi yaratacak yatırımlar gerçekleştirmeyi, satış sonrası hizmetler alanımızı daha da güçlendirmeyi ve güçlü işbirlikleri yapmayı hedefliyoruz” dedi.

“teknosa.com en çok satış yaptığımız kanal olacak”

E-ticaret alanında teknosa.com’a ağırlık verdiklerini hatırlatan Oyman, “teknosa.com 2013 yılında 2012 yılına göre cirosunu 2,5 kat artıracak. 2013 yılı sonuna kadar 85 milyon kez ziyaret edilmesini beklediğimiz teknosa.com, satış cirosu ile Teknosa mağazaları arasında bugün itibariyle 3. sırada yer alıyor. 2014 yılında teknosa.com’un en çok satış yapacağımız kanal olmasını hedefliyoruz” dedi. Teknosa Turuncu Kart üyelerinin sayısının 2013 yılının ilk 9 ayında 750 bin artarak, 3.5 milyonu bulduğunu belirten Oyman, alışverişlerde Turuncu Kart kullanım oranının ise yüzde 60’a ulaştığına dikkat çekti.

 “Satın alma iştahımız ve kararlılığımız sürüyor”

Teknosa’nın 2023 yılında Avrupa’nın ilk 3 teknoloji perakendecisi arasında yer alma hedefi yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Necil Oyman şunları söyledi: “Teknosa, Türkiye’nin açık ara lider teknoloji perakendecisi konumunda bulunuyor. Türkiye pazarındaki liderliğimizi Avrupa’ya taşımak için organik ve inorganik büyüme fırsatlarını değerlendiriyoruz. Satın alma konusundaki iştahımız ve kararlılığımız da sürüyor.”

Kadın İstihdamına Destek: Teknosa’nın Melekleri

Teknosa’nın kurulduğu günden beri kadın istihdamına ve kadınlara yönelik kurumsal sosyal sorumluluk projelerine özel bir önem verdiğini hatırlatan Teknosa Genel Müdürü Necil Oyman,  “ Teknosa olarak Kadın için Teknoloji Projemiz kapsamında 2007’den beri 48 ilde 12 bini aşkın kadına bilgisayar eğitimi verdik. Bu projemiz bizim için çok değerli. Bu nedenle eğitimlere hız kesmeden devam edeceğiz. Bu yıl ayrıca kadın istihdamına katkıda bulunmak amacıyla çalışanlarının tamamını kadınların oluşturduğu mağazalar açmaya başladık. Bu mağazalarda çalışan ekiplerimize ‘Teknosa’nın Melekleri’ adını verdik. Şu anda 5 mağazayı yöneten ‘Teknosa’nın Melekleri’, önümüzdeki dönemde farklı mağazalarda da tüketicilerimizle buluşacak” dedi.  

 “Türkiye tüketici elektroniği pazarı hızlı büyüyor”

Geçtiğimiz yıl 785 Milyar Euro olan dünya tüketici elektroniği pazarının bu yıl sonu itibariyle yüzde 4 büyüyerek, 818 Milyar Euro’ya ulaşmasının beklendiğini hatırlatan Oyman, “2012 yılında 217 Milyar Euro olan Avrupa elektronik pazarında ise 2013 yıl sonu için yüzde 3’lük bir gerileme bekleniyor. İlk 8 aylık rakamlar da bu trendi yansıtıyor. 2013 Ocak-Ağustos döneminde Avrupa’da pazarın büyüklüğü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında küçüldü ve 140,5 Milyar Euro olarak gerçekleşti. Türkiye’de ise pazar ilk 9 ayda yüzde 20 seviyelerinde büyüdü. Önümüzdeki yıl da çift haneli büyümenin devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“Türk halkı teknolojiyi takip ediyor”

Teknosa’nın her 3,4 saniyede 1 ürün sattığı Türkiye’de elektronik pazarının Avrupa ve dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğini kaydeden Oyman, “ Türk halkı teknolojiyi seviyor. Genç nüfus hızla yeniliklere adapte oluyor ve takip ediyor. Ürün değişim sıklığı da bunun bir göstergesi. Türkiye’de tablet PC ve akıllı telefonlarda değiştirme sıklığı ortalama 2 yıl. Bu oran LCD/LED TV’de 3, dizüstü bilgisayarlarda 3,5, ev sinema sistemlerinde 4,5, MP3 çalar ve çok fonksiyonlu yazıcılarda ise 4 yıl” dedi.  

Haber: Mert Temizkan

Editör: Çağdaş Can

 


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir