Tarihin Küllerinden Günümüze: ”Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı Ve Meyhanesi”

Tarihin Küllerinden Günümüze: ''Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı Ve Meyhanesi''

 Lozan Mübadelesi’nden sonra bir süre depo olarak kullanılan ve giderek harabeye dönen Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi yeniden restore edildi. 1878 yılında yapılan meyhane, Foça Kozbeyli’de tarihsel ve kültürel değerlere katkı sağlayacak.

Foça Kozbeyli’de, 1878 tarihinde yapılan ve restorasyonu tamamlanarak gün ışığına çıkarılan ''Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi''nin açılışı, 28 Şubat 2014 Cuma günü, saat 14.00’de törenle yapılacak.

Foça Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore edilen Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi Foça ve Kozbeyli'nin tarihsel ve kültürel değerlerine önemli bir katkı sağlayacak. Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı’nda ayrıca, proje koordinatörü Çidem Dirim eşliğinde Kozbeyli Köyü halkının destekleriyle, eskiye ait eşyalar toplanarak, bir sergi alanı oluşturuldu.

Yaklaşık bir yıldır yapımı süren ve arkeolog Ertan Aksoy ile proje koordinatörü Çidem Dirim tarafından yapılan mozaikler, Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi'nin duvarlarını süsledi.

HARABEYE DÖNMÜŞTÜ
Uluslararası düzeyde hazırlanan projenin, Kozbeyli’nin tanıtımı ve turizmi açısından dikkat çekmesi bekleniyor. Rembetiko müziğin doğduğu toprakların üstündeki Çapkınoğlu Meyhanesi’nde Smyrneika (İzmir Şarkıları) çalınıyordu.

Çapkınoğlu Konağı ve Meyhanesi, Lozan Mübadelesi’nden sonra bir süre depo olarak kullanılmış ve giderek harabeye dönmüştü. 2002 tarihini izleyen yıllarda kamulaştırılan yapılar, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ'ın ısrarlı çabaları sonucunda restorasyon projesi gerçekleşti, daha sonra Foça Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore edildi.

ŞÜKRÜ ERCAMAT

Tarihin Küllerinden Günümüze: Kozbeyli Çapkınoğlu Konağı Ve Meyhanesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir