TAIEX Bölgesel Eğitim Programı İzmir’de

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Müdürlüğü, Teknik Yardım ve Bilgi Değişim Ofisi (TAIEX) tarafından 2007 yılında başlatılan ve Bölgesel Eğitim Programı (RTP) kapsamında İzmir’de Resmi Kontroller ve Numune Alma” konulu çalıştay düzenlendi.

 

1

 

 

AB ülkelerinden gelen uzmanlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları, Aydın, Manisa, Afyon, Denizli, Muğla, Kütahya, Uşak ve İzmir İl Müdürlüğü kontrol görevlilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan çalıştay 2 gün sürecek.

 

Çalıştayın açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdür Yardımcısı Selami Turan, ‘İlimizde üçüncü kez düzenlenen bu çalıştay süresince çeşitli yönetmelikler hakkında bilgiler verilecek. İl müdürlüğü olarak ev sahipliği yaptığımız bu çalıştayın çok faydalı olacağına eminim’ dedi.

 

GTHB İzmir İl Müdürlüğünün idari yapısından bahsederek söze başlayan Gıda ve Yem Şube Müdürü Zekeriya Yazıcı ise ilde gerçekleşen denetimler ve uygulamalar hakkında açıklamalar yaptı.

 

Türkiye’nin AB mevzuatına uyumunun büyük oranda tamamlanmasından dolayı bu çalıştayda ilk kez Bakanlık ve İl Müdürlüğü konu uzmanı personel tarafından eğitim verilecek. Çalıştayda Resmi Kontroller ve Numune Alma” konusunda sunumlar ve tanıtım filmleri yer alacak.

 

Ülkemiz 2002 yılında TAIEX bütçesine dâhil olmuş, günümüze kadar gıda güvenliği, bitki sağlığı, çevre gibi çeşitli müktesebat başlıklarında uzman desteği, inceleme gezileri ve seminerler/çalışma toplantıları kanalıyla TAIEX teknik desteğinden yararlanıyor.

 

AB ülkelerinden gelen uzmanların katılımı ile 2007‘den bugüne kadar Ülkemizde gıda güvenliği konusunda 100’ü aşkın Bölgesel Eğitim Programı düzenlendi. Program kapsamında yapılan seminerlerle özel sektör ve üniversitelere mevzuatın tanıtılması, AB mevzuatı hakkında farkındalığın artırılması ve ulusal mevzuatın AB mevzuatına uyumunun sağlanması amaçlanıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir