Siber Hırsızların Yeni Hedefi Çocuk Oyunları

Serhat Özkütükçü – Yöntemlerini her geçen gün geliştiren siber suçlular, virüs bulaştırmak ve gelir elde etmek için çocukları hedef aldı. Akıllı telefonlar ve tabletler, eğlenceli içerikleriyle çocukların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Bu ilgiden faydalanmaya çalışan siber suçlular, zararlı yazılım yüklü pek çok sahte uygulama ile sisteme sızmaya ve para edebilecek bilgiye ulaşmaya çalışıyor. Tablet ve akıllı telefonlarda güvenlik yazılımı kullanma alışkanlığının henüz gelişmemiş olması, suçlular açısından cazibeyi artırıyor.

Yetişkinler için tasarlanmasına karşın akıllı telefonlar ve tabletler, eğlenceli ve çok yönlü içerikleriyle çocuklar tarafından büyük ilgi görüyor. Hem okul hem de okul öncesi dönemine yönelik, okumayı -yazmayı henüz öğrenmiş çocuklar için hazırlanan pek çok uygulama var. Ancak bu uygulamaların bir bölümü göründüğü kadar masum değil. Çocukların ilgisinden faydalanmaya  çalışan siber suçlular, pek çok uygulamaya virüs ve truva atı gibi zararlı yazılımlar yüklemiş durumda.

Ücretli Numaralara Mesaj Atıyor

Söz konusu yazılımlar özellikle truva atları, telefondaki özel bilgileri silebiliyor veya kullanıcı farkında olmadan başka bir yere gönderebiliyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, telefon ve tabletlere yönelik zararlı yazılımların oldukça sinsi olabileceğini söyledi. Akkoyunlu: “Truva atı bulaşmış sahte uygulamalarla telefonunuz, siz farkında olmadan ücretli numuralara SMS atabiliyor. Ay sonunda yüksek fatura ile karşılaşır ve başkalarına da haylı para kazandırmış olabilirsiniz“ bilgisini paylaştı.

Çocuklar, Ücretli Uygulamalar Indiriyor

Mobil cihazların çocuklar tarafından kullanılıyor olmasının bir riskli tarafı da   çocukların farkında olmadan ücretli uygulamalar indirmeleri veya uygulama içi ücretli aşamaları geçerek, yüksek faturaya yol açmaları.

Dijital Bilinçlenme Aileden Başlamalı

Alev Akkoyunlu, hayatımızda çok önemli cihazlar haline gelen akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı konusunda özellikle ebeveynlerin bilinçlenmesi gerektiğini söyledi: “Özellikle okul çağı öncesi çocukları, bu cihazlarla uzun süre yanlız bırakılmamalı. Ebeveynler de bu dünyaya dahil olmalı ve çocuklarla birlikte öğrenerek sınırları çizmeli.“

Tek Başına Savaşamazsınız!

“Akıll telefonlara ve tabletlere yönelik uygulamaları sadece Google Play, Apple Store gibi resmi marketlerinden yükleyin“ açıklamasını yapan Alev Akkoyunlu, “Mobil cihazlara yönelik tehditlerle tek başına savaşamazsınız. Ailenizi, çocuklarınızı korumak için bu platformlara uygun güvenlik teknolojileri var. Mutlaka bir mobil güvenlik yazılımı kullanın. Ne yazık ki, akıllı telefon ve tabletlere yönelik antivirüs yazılımı kullanım alışkanlığı henüz yetersiz. Bu durum, mobil cihazları siber suçlular açısından ayrıca cazip hale getiriyor. Android tablet ve akıllı telefonları korumak için ESET Mobile Security for Android kullanabilirsiniz.

http://www.eset.com/tr/home/products/mobile-security-android/

 

ESET ve Stratus Hakkında

1992 yılında kurulmuş olan ESET, dünya genelinde bireysel ve kurumsal kullanıcılara hitap eden güvenlik ürünleri geliştiriyor. ESET NOD32 Antivirus, proaktif zararlı yazılım tespitinde piyasa lideri olarak hak kazandığı “VB100 Ödülü” sayısı ile dünya rekorunu elinde bulunduruyor. ESET, testin gerçekleştirilmeye başlandığı 1998 yılından bu yana hiçbir yaygın (in-the-wild) tehdidi kaçırmadı. ESET NOD32 Antivirus, ESET Smart Security ve Mac için ESET Cybersecurity dünya genelinde milyonlarca kullanıcı tarafından güvenilir bulunarak tavsiye ediliyor.  Genel Merkezi Bratislava/Slovakya’da bulunan ESET’in, San Diego/USA, Buenos Aires/Arjantin, Prag/Çek Cumhuriyeti ve Singapur’da bölge ofisleri bulunuyor. Ayrıca Bratislava, San Diego, Prag, Krakow/Polonya, Montreal/Kanada ve Moskova/Rusya’da zararlı yazılım araştırma merkezleri var. ESET’in 180’den fazla ülkede iş ortakları mevcut. Şirket, Deloitte’s Technology Fast 500’de sürekli olarak Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. ESET ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.eset.com.tr veya www.nod32.com.tr  sayfaları ziyaret edilebilir.

 

Stratus Bilişim Sistemleri Tic. A.Ş., 2004 yılından bu yana ESET’in Türkiye Distribütörü olarak hizmet veriyor. Bir çok platform için ölçeklenebilir çok katmanlı güvenlik çözümlerinin ithalatçısı ve distribütörü olarak kanal üzerinden bayilere satış ve destek veren bir teknoloji firması olan Stratus, İstanbul merkezli olarak faaliyet gösteriyor. Firmanın Ankara’da bir şubesi bulunuyor.  Ayrıntılı bilgi için www.stratus.com.tr

 

www.facebook.com/ESETTurkiye  / www.twitter/Eset_Turkiye

Editör: Çağdaş Can

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir