Sağlıklı Kentler Karşıyaka’da Buluşuyor

Karşıyaka Belediyesi – Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 9. Yıl Konferansı 2-3-4 Ekim tarihlerinde Karşıyaka’da düzenlenecek. “Kentsel Yaşamda Değişim ve Yeni Eğilimler” başlıklı konferansa, Birliğe üye 45 büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanı katılacak. Ev sahipliğini Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın yapacağı Konferansın tüm oturumları Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde yapılacak.

 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler alt ağı konumundaki Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin, 2-3-4 Ekim tarihleri arasında Karşıyaka’da gerçekleştireceği 9. Yıl Konferansı’nda, aynı zamanda 19. Olağan Meclis Toplantısı da yapılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yaptığı Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 9. Yıl Konferansı’nda Kentlerde çocuk odaklı yaklaşımlar, kültürel miras, engellilere yönelik çalışmalar, ulaşımda bisiklet kullanımı gibi konular ele alınacak.

 

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyelerini Karşıyaka’da en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirten Belediye Başkanı Cevat Durak, “Kontrolsüz kentleşme sonucu çarpık gelişen kentimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturabilmek için 9 yıldır çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu nedenle, kentsel yenileme çalışmaları önceliğimiz oldu. Eski yerleşim bölgelerimizde, yenileme projelerimizin hayat geçirilmesi için bu yüzden olağanüstü bir mesai harcıyoruz. Yeni yerleşim bölgelerimizin, sağlıklı, düzenli gelişimi içinse, azami özen gösteriyoruz. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyeliğimiz ise, bize çalışmalarımızda yeni ufuklar açıyor, paylaşımlar sağlıyor. Karşıyaka’da gerçekleşecek 9. Yıl Konferansı’nda konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayarak, kentimizin son yıllarda geçirdiği değişimi anlatacağız” dedi.

 

2-3-4 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşecek buluşmada Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde konferans düzenlenecek. Konferansta Sağlıklı Kentler Birliği tarafından her yıl düzenlenen yarışmanın ödül töreni de gerçekleşecek. Karşıyaka Belediyesi Yamanlar Gençlik Merkezi projesiyle Sağlıklı Çevre kategorisinde en iyi uygulama ödülü alacak. 

 

Program: 3 Ekim 2013 Perşembe

Saat.10.00: Sağlıklı Kentler Birliği 19. Olağan Meclis toplantısı

Saat 11.00: Ödül Töreni

Saat 11.30: Kent Sağlık Çalışmaları göstergeleri sunumu

Saat 14.00: Kentsel Yaşam Tarzında Çeşitlilik konulu oturum. (Oturumda “Engelsiz kent-evrensel tasarım”, Yürünebilirliğin mekansal ölçütleri”, Kentlerin sürdürülebilir ulaşım planları içinde bisiklet kullanımı, Eskişehir örneği”, Kentsel yaşamda çocuk odaklı yaklaşımlar” sunumları olacak.)

 

4 Ekim 2013 Cuma

09.00: Kullanıcı/İnsan Odaklı Yaklaşımlar konulu oturum .(Oturumda tarihi kültürel miras çalışmalarında katılımcı yaklaşımlar, Sağlıklı şehir planlaması , Sosyal sorumluluk ve Sağlıklı çevre kategorilerinde ödül alan projelerin sunumu olacak.”

11.15: Güçlü Kamusal Yaşam/Yenilikçi Yaklaşımlar konulu oturum.(Oturumda “ e katılım ve İzmir Belediyeleri”, “Tarihi ticaret bölgelerinde yaşanabilirlik ve yaşayabilirliğin sağlanabilmesi için bir model önerisi” ile “Sağlıklı kentlerin, ve kentsel direncin oluşturulmasında yenilikçi yaklaşımlar.” Konularının sunumu olacak.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir