Sabri Ülker Bilim Ödülü Başvuruları Başladı

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV) temel misyonlarından biri olan araştırma ve eğitim programlarının desteklenmesi hedefi doğrultusunda hayata geçirilen Sabri Ülker Bilim Ödülü, akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki bilim insanlarını teşvik etmeyi ve bu sayede toplum sağlığına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; TC. Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre Türkiye de beslenme kaynaklı problemlerin halen ciddi bir sağlık sorunu olduğunun, ayrıca 0-5 ve 6-18 yaş grubu çocukların yaklaşık %50’sinin bu sorunlardan bir biçimde etkilendiğinin özellikle altını çiziyor.

Bu gerçeklerden yola çıkan SÜGAV, Bilim Ödülü araştırma konusunu gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam olarak belirlerken sunulacak projelerin toplumun beslenme ve sağlıklı yaşam biçimlerini teşvik eden, görülür bir fayda sağlayan ve uygulanabilir olmasını temel kıstas olarak açıklıyor. 

Tüm araştırmacılara açık olan yarışma kapsamında başvurular, SÜGAV’ın belirleyeceği medya ve sanayi kuruluşu temsilcilerinden oluşan beş kişilik bir kurul tarafından değerlendirilecek. 

Son başvuru tarihi 1 Mart 2014 olarak belirtilen Sabri Ülker Bilim Ödülü Yarışması’nda  kazanan proje ise Nisan 2014 içinde açıklanacak.

Yarışmaya ilişkin daha ayrıntılı bilgi www.sabriulkerbilimmodulu.org adresinden edinilebilir.

 

SÜGAV Hakkında:

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı; Türk toplumunun gıda, beslenme ve sağlık konularındaki bilgilerine bilimsel katkılarda bulunarak, toplum sağlığının gelişimine destek olmak amacıyla 2009’da kuruldu. Gıda, beslenme, sağlık alanlarındaki en güncel bilgileri açık ve sade bir şekilde topluma ulaştırmayı hedefleyen SÜGAV; sağlıklı gıda, beslenme ve yaşam biçimlerini teşvik ediyor;  araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri destekliyor; güvenilir bilgi kaynaklarından temin edilen bilgileri toplum faydasına sunuyor.

SÜGAV hakkında detaylı bilgi için: www.sugav.org

 

Haber: Selen Tokcan

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir