Otomobil Teknolojisinde Yeni Bir Dönem Yeni Cıtroën C4 Pıcasso İle Başlıyor

Ece Tüzemen – Yeni Citroën C4 Picasso ile otomobil teknolojisinde alışılan güvenlik, konfor, sürüş keyfi gibi kavramlara yeni bir özellik daha ekleniyor; Akıllı yazılım sistemleri ile evde ya da ofis ortamındaki kullanım alışkanlıkları artık araç içinde de sağlanıyor.

Bu doğrultuda, teknolojinin otomobil içerisindeki kullanımını yeniden şekillendiren CITROËN C4 Picasso; PSA gurubu içerisinde EMP 2 platformunu  kullanan ilk model olma özelliğini de taşıyor. Yeni platform daha hafif gövdesi ve alçaltılmış yapısı sayesinde rekor seviyede düşük karbondioksit salımı ve  az yakıt tüketim değerlerine sahip. Yeni Citroën C4 Picasso, kompakt boyutlarına rağmen geniş iç hacmi ile  segmentinde referans model olma özelliğine devam ediyor. Yeni C4 Picasso,  24 Eylül  itibariyle 68.800 TL’den  başlayan satış fiyatı ile Türkiye’deki 50'den fazla Citroën satış noktalarında..

 

 

Yeni C4 Picasso, gerek sıradışı ve bir o kadarda iddialı tasarımı, gerekse araç içerisinde akıllı  tablet teknolojisinin kullanımı ile çok farklı bir otomobil olduğunu ilk andan itibaren gösteriyor.

 

Citroën C Serisinin En Prestijli Aracı Yeni C4 Picasso Olacak;

Citroën Baylas Genel Müdürü  Bahattin Tatoğlu; Yeni Citroën C4 Picasso modelinin, Citroën 'in C serisi ürün gamının en prestijli ve markanın imzasını en iyi yansıtan modeli olacağını belirtti. Tatoğlu, 2013 yılı sonuna kadar, son 3 aylık dönemde Yeni C4 Picasso modellerinden 500 adet satış gerçekleştireceklerini vurguladı.

 

Yeni C4 Picasso ile Citroën Tekrar Monospace Segmentinde Podyuma Çıkacak;

Bahattin Tatoğlu Yeni Citroën C4 Picasso ile Citroën 'in daha önceki yıllarda olduğu gibi yine Monospace segmentinde ilk sıralarda yer alacağını söyledi. Bir önceki C4 Picasso'nun lanse edildiği 2007 yılından bugüne kadar 4.500 adet satıldığını, Yeni C4 Picasso'nun 2014 hedefinin ise 3.000 adet olduğunu belirten Tatoğlu, bu hedeflere ulaşma konusunda Yeni Picasso'nun müşterilere sunduğu farklı teknolojilerine güvendiklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece Bir Aile Otomobili Değil;

 

Yeni C4 Picasso'nun en önemli özelliği, ürünün pazardaki konumlandırmasının bir önceki nesline göre farklılaşmasından kaynaklanıyor.  Yeni C4 Picasso'nun özellikle 5 kişilik versiyonu, sadece bir aile otomobili değil, aynı zamanda bireysel kullanıcıların da beğenerek kullanacakları bir otomobil olarak geliştirildi. Yeni C4 Picasso özellikle tasarım konusunda şimdiye dek üretime geçen modeller arasında konsept  tasarımına en yakın duran model olarak öne çıkıyor. Aracın ön tarafındaki gündüz LED'leri normal farların üzerinde yerleştirilerek  otomobile dinamik , hatta agresif bir görünüm kazandırıyor.Aracın arkasındaki 3D LED farlar bu çizginin devamı olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

Yeni C4 Picasso Tablet Teknoljisi İle Otomobil Dünyasında Yeni Bir Sayfa Açıyor

 

Yeni C4 Picasso'nun en farklı özelliğinin otomobilde tablet teknolojisi kullanmasından kaynaklanıyor. Özellike araç içinde, ön konsolda yakalanan sade şıklık tamamen 7" dokunmatik tablet ekranın aynı zamanda tüm araç fonksiyonlarının kumanda edildiği bir panel olması sayesinde gerçekleşiyor. Buna ek olarak 12" panoramik gösterge kullanıcının tercihleri doğrultusunda kişiselleştirme imkanı tanıyor. Farklı grafik tasarımları ile farklı temaların seçilmesi mümkün olduğu ekrana istenilen bir fotoğraf  da yerleştirilebiliyor.

 

 

 

 

 

PSA'nın Yeni Platformu EMP 2 İlk Kez Yeni C4 Picasso'da ;

Yeni Citroën C4 Picasso; PSA gurubu içerisinde EMP 2 platformunu  kullanan ilk model olma özelliğini taşıyor. Yeni platform 140 kg daha hafif olması sayesinde,  rekor seviyede düşük karbondioksit  salımı ve en az yakıt tüketimi değerlerine sahip olabilmekte.

C4 Picasso, kompakt boyutlarına rağmen geniş iç hacmi ile  segmentinde referans model olma özelliğine devam ediyor.  Loft dairelerden esinlenerek hazırlanmış kabininde konfor için yaratılmış teknolojik yenilikler C4 Picasso’nun bir diğer farklılıklarını oluşturuyor.

 

Yeni Bir Şanzıman ETG 6 ;

Yeni C4 Picasso'daki başka bir yenilik ise yeni bir şanzmanın yine ilk kez C4 Picasso ile kullanılıyor olması. ETG 6 şanzıman kısaltılan vites aralıkları ve optimize edilen düşün vites kalkışları ile sürüş konforunu ve zevkini artırmakta.

 

 

Hem Güvenlik Hem Konfor İçin Teknoloji;

Yeni C4 Picasso'da konfor ve güvenlik adına birçok bir çok teknolojik ekipman bulunmakta:

 

  • AFIL Şerit İhlal Uyarı Sistemi: İstem dışı şerit değişikliklerini, sürücüye emniyet kemerinin titreşimiyle bildiriyor.
  • Park Asist : Kendi kendine otomatik park etme özelliği, ancak Yeni C4 Picasso sadece park etmiyor aynı zamanda kendi kendine park yerinden çıkabiliyor.
  • Hıza Duyarlı Aktif Emniyet Kemeri: Bu sistem emniyet kemeri mekanizmasında bulunan bir motor sayesinde çalışabilmekte. Motor her iki yöne doğru çalışabildiğinden, aracın hızına ve yoldaki riskine göre kemeri gerer ya da gevşetir. Ayrıca, araç ilk hareket ettikten sonra, 10 km hıza ulaştığından sistem hem sürücünün hemde öndeki yolcunun kemer boşluğunu alır.
  • Akıllı Far Sistemi: Bu sistem uzun farlar yanık durumdayken karşıdan bir araç  gelmesi durumuna, farları kendiliğinden kısa konuma alır. Araç geçtikten sonra tekrar uzun far konumuna getirir. Ayrıca, arkadaki aracın sollaması, şehir ışıkları veya öndeki araca yaklaşılması durumlarında da sistem devreye girmekte.
  • Mesefe Koruma Sistemi: Bu sistem 60 km hız ve üzeri durumlarda devreye girebilmekte. Öndeki araç ile istenilen mesafenin korunmasını sağlamakta. Mesafenin kısalması durumunda, alarm gerek ekrandan gerekse sesli olarak uyarı verir. Aynı zamanda aktif emniyet kemeri de gerilerek sürücü hem uyarılır hemde olası bir risk için hazırlık yapmaktadır.
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi: Kör noktada kalan araçları, yan aynalarda bulunan küçük bir uyarı lambası aracılığıyla sürücüsüne bildirmekte.
  • Juke box: Araç içerinde bulunan juke box özelliği ile istenilen müzikler USB ile aracın hafızasına laınabilmektedir.

 

 

 

 

Pıcasso’ya Has Çizgileri Barındıran Benzersiz Sıradışı Tasarımı Hissedin…

 

CITROËN C4 Picasso’nun tasarım dili tıpkı isim babasının resimlerinde olduğu  gibi, aynı anda değişik açılardan otomobilin duruşunu farklı tatlarda sunabilen geometrik şekillerin vurgulanması halinde. CITROËN C4 Picasso; yepyeni bir bakış sağlayan ön tasarımı, dinamik yan çizgisi ve markanın konsept araçlarından esinlenilerek geliştirilen 3D LED arka farları ile oldukça güçlü ve etkileyici bir tasarıma sahip.  LED gündüz farları alışılmışın dışında ana farların üzerine konumlandırılarak ön ızgaraya zarif bir şekilde entegre edilmiş. Sis farları da bu ön tasarıma uyumlu bir görünüm sunuyor. Alçaltılmış motor bloğu ve taban platformu tek hacim otomobillere görülmemiş dinamik bir duruşun oluşmasını sağlıyor. Bu dinamik tarzını sıra dışı stille birleştiren C4 Picasso, krom çıta detayları ile elegan tavrını ön kısımda hissettiriyor.

Yeni Citroën C4 Picasso, dikkat çekici tasarıma ve EMP2 platformunun sunduğu imkânlardan yararlanarak yepyeni formlara sahip özel bir model. Aracın yeni boyutları ve dingil mesafesinin genişlemesi sayesinde genel tasarım daha kompakt bir etki bırakıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Direksiyonun Başında Loft Daire Ferahlığını Yaşayın…

 

 

Benzeri olmayan panoramik ön cam C4 Picasso’nun ferah yapısının temelini oluşturuyor. Cam tavanın eklenmesi ile elde edilen  5,30 m2 rakipsiz cam yüzeyler   yüksek oturma pozisyonu ile birlikte yolcuların  SUV tarzı konforlu seyahat etmelerini sağlıyor.

 

İkinci sırada birbirinin aynı ebatlarda 3 adet ayrı ayrı hareket edebilen koltuk C4 Picasso’ya farklı bir işlevsellik katıyor. Öne ve arkaya kayabilen koltuklar bagaj alanının büyümesini sağlarken, her bir koltuk sırtlığı belirli bir açı ile yatma özelliği göstererek arka sırada oturanlara farklı şekilde seyahat etme imkanı tanıyor. Ayrıca yol gürültülerini daha aza indirmek için özel olarak geliştirilen akustik cam yapısı da daha fazla konfor sunuyor.

 

Loft daire ilhamı aynı zamanda kabin materyallerinin kalitesinde ve detaylarda ki özende de farkediliyor. Asimetrik biçimde tasarlanmış ön konsol farklı renkler ve materyallerden oluşuyor. Siyah,  yüksek teknoloji çağrışımı ile sürücü tarafını domine ederken, yolcu tarafında ki açık renk tonları ile “ışıldayan” etki hissediliyor. Citroën C4 Picasso ’nun her yolcusunun, kendisini evinde hissetmesi için tüm detaylar en rafine biçimde düşünülüyor. Bütün yüzeyler saten krom ve parlak siyah eklemelerle ile birbirine bağlanıyor. Asimetrik şekilde tasarlanmış ön koltukların üzerindeki döşemeler iki ön koltuğa kanepeyi çağrıştıran grafik bir etki sağlıyor.

 

 

 

Yeni Kompakt Boyutlarla Gelen Rekor Genişlikteki İç Mekanı Keşfedin…

 

CITROËN C4 Picasso, dikkat çekici tasarıma ve EMP2 platformunun sunduğu imkânlardan yararlanarak yepyeni formlara sahip özel bir model olduğunu iç mekan oranları ile de gösteriyor. Yeni boyutları ve dingil mesafesinin genişlemesi sayesinde daha kompakt hale gelen Picasso , sınıfındaki en geniş 2. koltuk sırası diz mesafesini (159mm) sunuyor. C4 Picasso’nun bir diğer hacim başarısı da bagaj alanından geliyor. Rekor büyüklükteki 537 Litre’lik bagaj hacmi arka koltukların ileriye doğru hareket etmesi ile 630 Litre’ye ulaşarak farkını ortaya koyuyor.

 

Dışbükey bagaj kapağının kenar çıtaları olmayan iç tasarımı çok önemli bir yükleme kolaylığı sağlıyor. C4 Picasso’nun kabininde de çok sayıda saklama alanları bulunuyor. Ön koltukların arasındaki geniş saklama bölmesi , soğutma özelliği taşıyan büyük torpido gözü, ön koltukların alt kısımlarında bulunan saklama alanları ve tabandaki mini kapaklı gözler bunlardan birkaçını oluşturuyor.

 

 

 

Yeni Teknoloji Çağına Adım Atın : Dijital Fotoğrafınızı Koyabileceğiniz Gösterge Ekranı

 

12’’ HD Panoramik Bilgi Ekran İle Kişiselleştirme Yeni Bir Boyut Kazanıyor

 

Citroën C4 Picasso’nun iç mekanı her detayında özenle seçilmiş materyallerden oluşurken, konforun sağlanmasında en son dijital teknolojik unsurlar kullanılıyor. C4 Picasso’nun direksiyonunun başına oturulduğunda sürücü ve yolcunun aynı anda takip edebileceği 12’’ HD Panoramik ekran karşılıyor. Bu ekranı tüm araç fonksiyonlarını parmağınızın ucuna taşıyan ikinci bir 7’’ dokunmatik tablet ekran tamamlıyor. Sürüş bilgilerinin görüntülenmesini sağlayan 12’’ HD panoramik ekrandan ihtiyaca göre tercihe göre kişiselleştirmek mümkün. Üç farklı tema barındıran ana ekranda hız göstergesinin yanında seçtiğiniz bir fotoğraf , nevigasyon bilgileri ve yol bilgisayarı verileri ayrı ayrı seçilebiliyor.

 

 

 

 

 

7’’ Dokunmatik Tablet Ekran: Tüm Fonksiyonlar Parmağınızın Ucunda

 

Farklı temalar seçildiğinde 7’’ dokunmatik kumanda ekranı da yeni temaya uygun formata geçmiş oluyor. Tüm araç fonksiyonlarının kontrol edilebildiği dokunmatik ekran sayesinde iç mekanda düğme kargaşasından uzak sade bir anlayış benimseniyor. Bu ekran; klima kumandasından nevigasyona , sürüş yardım asistanlarının seçiminden telefona kadar birçok özelliği barındırıyor. Juke Box isimli müziği depolayabilen bir dahili hafızayı da içeren sistem 8 GB’lık kapasitesi ile müziğinizi yükleme olanağı sağlıyor. Tabletler kadar fonksiyonel olan bu dokunmatik kumanda ekranı seçtiğiniz müziğin kapak resimlerini görebilme, yüklenen resimleri slide show yapabilme,  hesap makinası ve takvim özelliklerini de içerisinde barındırıyor.

 

 7 inçlik dokunmatik ekran ve kişiselleştirilebilir 12 inçlik HD panoramik gösterge ekranı otomobil alışkanlıklarına yeni bir boyut getiriyor.  Çoklu girişe imkan verilen sistem, vites kolunun ön bölümüne yer alan saklama alanının içerisinde iki adet usb girişi, 1 Aux girişi ile 12 voltluk şarj prizi ve otomobillerde rastlanması zor olan 220 V priz özelliklerini de barındırıyor.

 

 

Yakıt Tüketimi Ve Karbon Salımında Şimdiye Dek Görülmemiş Düşük Değerler

 

 

CITROËN C4 Picasso; yeni şasi sayesinde bir önceki nesline göre 140 kg daha hafifletilmiş durumda. Ön plana çıkan aerodinamik tasarımı ve 105g/km CO2 emisyonu ile de segmentinde rakiplerinden ayrışıyor.

 

Yeni C4 Citroen Picasso;  segmentinin en düşük CO2 ve yakıt tüketim değerlerini, aerodinamik yapısındaki iyileştirme, motor ve platform bölümlerindeki hafifleme sayesinde elde ediliyor. 140 kg hafifleyen ağırlığı ile Yeni CITROËN C4 Picasso bir önceki nesline göre ortalamada 100 km’de 1 litre daha az yakıt tüketim değerine sahip. Ağırlığın azaltılmasını sağlayan etkenler ise şöyle;

 

     Alüminyum veya yüksek dirençli çelik kullanılan parçalardan ve farklı alışımlardan oluşan yeni EMP2 şasi platformu

 

 

 

     Geliştirilmiş ETG6 şanzımanlı e-HDi 115 HP motor, ortalama yakıt tüketimi; 4 lt/100 km ve ortalama CO2 salınım değeri ise; 105 gram olarak dikkat çekiyor.

 

Tüm dizel motorlarda bulunan 6 ileri düz vitesin  yanı sıra, 6 ileri otomatikleştirilmiş bir şanzıman da mevcut: Bu yeni şanzıman , geliştirilmiş ETG6 (6 Speed Efficient Tronic Gearbox)performans artışı sağlayan bu yeni şanzıman Türkiye'de de satışa sunulan e-HDi 115 model motorlarda kullanılabiliyor. Sürücüler ETG6 sayesinde ihtiyaçlarına ve sürüş ortamına göre istedikleri an manuel seçenekten otomatik moda geçebiliyor. Bu yeni şanzıman daha kolay kalkış sağlamak ve sürüş performansını arttırmak için motor gücünü etkin bir şekilde ayarlayan optimize bir pedal yapısına sahip. Vites değişimi hızını da sürücünün hareketine göre daha doğru ayarlayarak daha üstün performans ve konfor sağlıyor. Mükemmelleştirilen vites kolları verimliliği daha da artırıyor.

 

 

 

Yüksek Standartlarda Donanım

 

C4 Picasso Türkiye’de Dynamique ve Intensive olmak üzere iki donanım seçeneği ile piyasaya çıkıyor.

 

DYNAMIQUE donanım seviyesinde bulunan özellikler şöyle:

– ABS,REF,AFU,ESP

– Ön, yan ve perde hava yastıkları

– Yokuş kalkış desteği

– Akıllı çekiş sistemi

– Elektrik destekli direksiyon

– Elektrikli park freni

– Anahtarsız giriş

– Çift bölgeli klima

– Bluetooth, usb, priz jack

– Elektrikli ön ve arka camlar

– Hız sabitleme sistemi

– Stop&Start

– Yol bilgisayarı

– Yağmur sensörü

– Arka park sensörü

– 16’’ alüminyum jant

 

 

 

 

INTENSIVE versiyonunda ise bunlara ek olarak:

 

– Anahtarsız çalıştırma

– Arka koltuklarda klima kontrolü

– Navigasyon

– Elektrikli katlanır yan aynalar

– Deri direksiyon

– Akustik camlar

– Geri görüş kamerası

– Arka park sensörü

– 12 " panoramik ekran

– 17 ‘’ alüminyum jant

 Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir