Norveç Kral ve Kraliçesi’ne Hediye Edilecek Tabloyu Türk Öğrenciler Tamamladı

Türk ve Norveçli çocuklar, mavinin ve iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğini, deniz kadar engin dostluk ve kardeşliği ortak resimlerinde yeniden canlandırdılar…

Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja’nın beraberlerindeki üst düzey heyetle birlikte 5 – 7 Kasım tarihlerinde gerçekleştirecekleri ve bu ülkeden Türkiye’ye gerçekleşecek devlet başkanlığı seviyesindeki ilk ziyaret öncesinde, iki ülkeden ilköğretim öğrencisi çocuklar kraliyet çiftine armağan edilecek ”deniz” konulu bir tablo hazırladılar.

Norveçli çocukların tablonun arka planını oluşturan deniz bölümünü boyadığı tabloda, Türk çocuklar da balıkları, denizyıldızlarını ve diğer deniz canlılarını resme eklediler.  Norwegian Sefood Council (Norveç Deniz Ürünleri Konseyi) tarafından geliştirilen ve “Gelin, birlikte yaptığımız denizi görün” adını taşıyan proje çerçevesinde, iki ülkeyi çevreleyen ve birleştiren hayat kaynaklarından biri olan deniz, çocukların zihinlerinde ve ellerinde yeniden hayat buldu.

İki ülke arasındaki, deniz kadar engin dostluk ve kardeşliği çocukların gözünden yansıtan tablonun ilk bölümü, Norveç ’te Ekim ayı başında bir grup Norveçli ilköğretim öğrencisi tarafından tamamlandı ve denizin sonsuz maviliği tabloya yerleşti.

Ardından 23 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da Nimetullah Mahruki İlköğretim Okulu’nda ressam Elmas Deniz’in rehberliğinde gerçekleşen ve 8 yaşındaki 15 çocuğun katıldığı atölye çalışmasıyla minik Türk ressamlar da resme birbirinden renkli deniz canlılarını eklediler.

Türk ve Norveçli çocukların deniz dünyasına bakışlarını, doğaya ve hayata dair en masum düşüncelerini, mavinin ve iki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğini ve canlılığını ortaya koyan bu ortak çalışmaları, 5-7 Kasım tarihlerindeki ziyaretleri sırasında bizzat Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve eşi Sayın Hayrünnisa Gül’e armağan edilecek.

 

 

 

Haber: Eren İnançer

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir