Karşıyaka’da Bin Kişilik Zeybek Gösterisi


Karşıyaka Anayasa Meydanı’nda tam bin kişi aynı anda zeybek oynadı, on binlerce kişi ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyüşe katılıp marşlar söyledi.

Karşıyaka Belediyesi’nin geleneksel olarak gerçekleştirdiği “Bayrak Yürüyüşü” Belediye binası önünden başladı.  Belediye Bandosu eşliğinde ellerinde meşaleler ve bayraklar ile yürüyüşe katılanlar marşlar söyledi.  Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak eşi Birsen Durak ile katıldığı yürüyüş yol boyunca sıralanan vatandaşların alkışlarıyla daha da coştu. Kortej Çarşı’ya vardığında kalabalık 10 bin kişiyi aştı. Marşlar eşliğinde yürüyen vatandaşlar sık sık “Mustafa Kemalin askerleriyiz” diye sloganlar attı. Yürüyüş Anayasa Meydanı’na kadar coşku içinde devam etti.

1000 Kişilik Zeybek Gösterisi

Karşıyaka Belediyesi Halk Dansları kurslarına katılanlar Halk Oyunları eğitmeni Ekrem Altay önderliğinde günlerdir hazırladıkları şovu alanı dolduran on binlerce kişinin önünde gerçekleştirdi. Atatürk Anıtı çevresinde yerlerini alan Atatürk fotoğraflı tişörtler giyen efeler, hep birlikte zeybek oynadı. Tam bin kişinin katıldığı gösteride ise Ali Zıngıl, Atatürk kıyafetleri ile sahneye çıktı. Seyircilerin şaşkın bakışları altında  Zeybek gösterisine çıkan sanatçı, büyük alkış aldı. Daha sonra İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçısı Levent Gündüz binlerce kişi ile birlikte “Andımız”ı okudu.

Yürüyüşe katılanlara teşekkür eden Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “ Karşıyaka her zaman Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun en büyük eseri Cumhuriyet’e sahip çıktı. Bu gün de bu coşku aynı duyguların taşındığını gösteriyor. Bu ülke var oldukça Atatürk ilkeleri ve cumhuriyetimiz var olacaktır. Herkese teşekkür ediyorum. “dedi.

Gecede TRT sanatçısı Havva Karakaş sahne alarak Atatürk için bestelediği şarkıyı ilk kez burada okudu. Havva Karakaş’ın şarkısının “ Samsundan Yükselen Güneşimiz Var, Gök Gözlü Mustafa Kemalimiz Var” şeklindeki nakaratlarını ise alanı dolduran on binlerce kişi hep birlikte söyledi. Başkan Durak’ta sanatçıya çiçek vererek teşekkür etti. Gece sahilde düzenlenen havai fişek gösterileri ile sona erdi.

 

Haber: Karşıyaka Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir