Karşıyaka’da 2 Açılış Birden

Karşıyaka Belediyesi’nin “hizmet şöleni”nde adresi bu kez Mustafa Kemal ve Yalı Mahallesi oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın da katıldığı açılış töreninde konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Biz, çok açılış yaptığımız için eleştiriliyoruz. Ama, gözden kaçırdıkları bir nokta var. Bir şeyleri açabilmeniz için, önce yapmanız gerekir. Bütün, bu açılan tesisler, sihirli değneğinizi sallayınca olmuyor. Biz, başladık ve bitirdik” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran ise, Başkan Durak’a teşekkür ederek, “Marifet iltifata tabidir. Belediye başkanını, çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Hizmet buna denir” diyerek, övgülerini dile getirdi. 

 

Mustafa Kemal Mahallesi Kapalı Pazaryeri ile Yalı Mahallesi’nde yaptırılan Kardeşlik Parkı’nın açılış tören,i CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın yanı sıra, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Ali Karaege, ilçe başkanları, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile yapıldı.

 

“İzmir Bizi Motive Ediyor”

Açılış törenindeki konuşmasına “Bir itirafta bulunmak istiyorum diye” başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, “Genelde İzmir’den il başkanları, belediye başkanları, ilçe başkanları bizleri davet ediyorlar. Biz biraz nazlanıyoruz. Nazlanmamız şundan… Türkiye’de çok sorun var. Zamanımızı oralara da ayırmamız gerekiyor. Biz, ‘Nasıl olsa İzmir’de cesur insanlar, yürekli insanlar, bayrağına Atatürk’üne sahip çıkan insanlar var. Burası emin ellerde’ diyoruz. Ama her geldiğimizde ‘keşke buradan gitmesek’ diyoruz. Bizler de motive oluyoruz. İzmir’in insanlarının güler yüzünü görmekten, başarılı belediye başkanlarımızı görmekten onur duyuyoruz. Memleket hizmet bekliyor. Her yere gitmek zorundayız” dedi.

 

CHP’nin güçlü ve köklü parti olduğunu anlatan Oran, koca çınar olarak partinin ayakta kalmaya devam ettiğini söyledi. Oran, “CHP’li olmak ayrıcalıktır. Sosyal demokrat olmak da farklı bir şeydir. İzmir demokrat bir kent… İzmirlilere en çok yakışan yerelde ve genelde sosyal demokrat bir anlayıştır. Odağında insan olan, çevresini düşünen, halka hizmetler getiren bir yapıda olmaktır.  Baktığınız zaman iktidar partisi ile bizim farkımız var. Katılımcı çoğulcu demokrasi bizim aramızdaki farklardan birisidir. Biz kararlarımızı insan odaklı alıyoruz.  Orada ise bir kişi karar veriyor. Kim okuyacak, nasıl giyinecek, kaç doğuracak diye karar veriyor. Türkiye buna layık değil, hak etmiyor” diye konuştu.

 

“Hizmet Buna Denir”

Oran Başkan Durak’a da teşekkür ederek, “Marifet iltifata tabidir. Belediye başkanını, çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Hizmet buna denir. Önümüzde önemli bir süreç var. Yerel yönetimler için seçimler olacak. İktidar beldeleri kapattı. Yerel seçimlerde birlik ve beraberlik içinde çalışmamız gerekiyor. Burada ‘nasıl olsa oy garanti’ diye bakmamamız gerekiyor. Her oya ihtiyacımız var. Türkiye’ye büyük katkısı olacak. İzmir’den çok şey bekliyoruz. İzmir örgütüne güveniyoruz. Belediye başkanlarımızın büyük bir kısmı başaralı oldu. Devam edecek olanlar olacak, olmayanlar olacaktır. Biz en fazla kiminle oy alabiliriz diye bakacağız. Başarılı olmak için çabalayacağız” diye ekledi.

                                                      

“Büyük Resmi Göremediler”

 

Başkan Durak ise, konuşmasında hep eleştirildiklerini belirterek, “Yamanlar Dağı’nın, bin metre rakımlı zirvesinde, bu projeyi başladığımız zaman, bize “Ne işiniz var orada?” diye eleştiriler geldi. Aynı eleştiriyi, bölünmeden önce, Bayraklı’da yaptırdığımız “Dünya Barış Anıtı” için de almıştık. Şehrin ortasında, 13 bin metrekarelik alana, içinde manej alanı da bulunan park yaptığımız zaman da; Atakent’te 50 dönüme, gondolların gezdiği göletlerle süslediğimiz yeşil alana da eleştiriler yapıldı. Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’ni yaptığımız zaman da, “Sokak arasında opera mı olur” dediler. Sosyal tesislerimize “belediye restoran işletmez” diye eleştiriler yapıldı. Kültür merkezlerimize “ne gereği var” diyenler oldu. Yalı Mahallesi’ndeki dönüşüm çalışmamıza “beceremez” dediler. Kadın Danışma Merkezlerini, Bilge Çınarlar Yaşam Kulübü’nü, müzeleri, festivalleri, şenlikleri, “boş işler” diye eleştirdiler. Eleştirdiler… Eleştirdiler… Ama, bizim ne yapmak istediğimizi, bir türlü anlayamadılar. Büyük resmi göremediler” dedi.

 

“Kimsden Korkumuz Yok”

 

Kabul edin, ya da etmeyin Karşıyaka artık bir cazibe merkezidir. İzmir’in göz bebeğidir” diye konuşmasına devam eden Başkan Durak, “Bütün bunlara rağmen, eleştiriye devam etmek isteyenler, buyursun etsinler. Başka neyi eleştirecekler, merak ediyorum. 20 yıl önce günü birlik yapılmış, geleceği göremeyen, planların yarattığı beton binalar arasına sıkışmış Karşıyaka’da, bulduğumuz, hatta yarattığımız, her alanı yeşil alan, meydan, park yapmaya çalıştığımız için mi eleştirecekler? Ücretsiz sağlık hizmeti verdiğimiz için mi? Ücretsiz eğitim verdiğimiz için mi? Yoksa, üniversiteli genç kızlarımıza konaklama imkanı sağladığımız için mi? Ya da, aile içi şiddet mağduru kadınlarımıza kucak açtığımız için mi, eleştirecekler?

Kentin rantını, kente “hizmet” olarak döndürdüğümüz için mi eleştiri oklarının hedefinde olacağız. Varsın, olsun… Kimseden korkumuz yok. Eleştirinin böylesine can kurban… Bizim, derdimiz, daha fazlasını nasıl yapabiliriz. Biz, bunun için çalışıyoruz” diye de ekledi.

 

Finali Nazım’la Yaptı

Başkan Durak konuşmasını, “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz, bayrağını Karşıyaka’da dalgalandırma onuru yaşadığımız Cumhuriyet Halk Partisi’nin, iktidara uzanacak yürüyüşünü Karşıyaka’dan başlattığımızı bilmenizi isterim. Bu bayrağı, çok daha yükseğe taşıyacağız. Bunun sözünü, bir kez de, sizin huzurunuzda veriyorum. Büyük şair Nazım Hikmet’in dediği gibi; Güzel günler göreceğiz çocuklar,  Motorları maviliklere süreceğiz, Çocuklar inanın, inanın çocuklar, Güzel günler göreceğiz, güneşli günler… Biz inandık… Ve güzel günlere doğru yola çıktık…“ diye bitirdi.

 

Törene katılan İl Başkanı Ali Engin, “En fazla tesis açılışına Karşıyaka’da katılıyorum. Bunun için başkana ve ekibine çok teşekkür ediyorum. İzmir’de belediye başkanlarımızla, il yönetimimizle çok iyi çalışıyoruz. Büyükşehir ve ilçeleri büyük farkla yeniden kazanacağımıza örgütümüz adına söz veriyoruz” dedi.

 

Konuşmaların ardından, Mustafa Kemal Mahallesi’nde yaptırılan kapalı pazaryeri ile alış veriş merkezinin açılışını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, burada tezgahları geçerek, esnafa “bol kazançlar” diledi.

 

Karşıyaka Hatırası

 

Pazaryerinin açılışının ardından Yalı Mahallesi’ndeki Kardeşlik Parkı’na geçen Oran ve davetliler, Karşıyaka’nın kardeş şehirlerinin isminin yer aldığı bir heykelin de bulunduğu parkın açılışını yaptı.

 

Daha sonra ise, Karşıyaka Belediyesi’nin Hamza Rüstem Fotoğrafevi’ni gezen Umut Oran, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile birlikte, Karşıyaka’nın panoramik manzarası önünde bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Haber: Karşıyaka Belediyesi

Editör: Çağdaş Can


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir