Karşıyaka Opera Ve Tiyatro Sahnesi Ödülüne Muhteşem Bir Törenle Kavuştu

Karşıyaka Belediyesi – Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın Kadıköy Süreyya Operası’nda düzenlenen görkemli törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “Biz sizlerle yaşamak ve var olmak istiyoruz. Dostluğumuz sanatla baki kalsın” dedi. Törenin sürpriz konuğu, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da, Başkan Durak’ı kutlayarak, “Böyle şeylere, hala daha değer veriliyor olması gözlerimi yaşarttı” diye duygularını dile getirdi. Opera dünyası, önümüzdeki yıl, 19 Haziran’da gerçekleştirilecek “Semiha Berksoy Opera Ödülleri Töreni’nde ise, Karşıyaka’da buluşacak.

Semiha Berksoy Opera Vakfı tarafından 2009 yılından bu yana, verilmekte olan “Opera Ödülleri” Kadıköy Süreyya Operası’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Vakıf, 2012-2013 sezonu “Özel Ödülü”nün sahibi olan Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin ödülü, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a verildi. Başkan Durak, ödülü, “Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin bugünlere gelmesinde büyük emekleri var” dediği, ünlü şef Gürer Aykal ve Genel Koordinatör Serdar Ongurlar ile birlikte aldı.

Ülkemizin ilk Kadın Opera Sanatçısı Semiha Berksoy tarafından kurulan Opera Vakfı’nın Başkanı Prof. Dr. Zeliha Berksoy ile Vakıf Eşbaşkanı Prof. Dr. Mesut İktu açılış konuşmalarında, Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nden övgüyle söz ederken, Başkan Durak’ı da çabasından dolayı kutladı.

Başkan Durak da, ödül konuşmasında, “2.5 yıl önce Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’ni açarken, ‘Sokak arasında Opera mı olur? Kim gelecek?” diyenler oldu. 2 sezonda, 179 temsilde, 70 bin sanatseveri ağırlayarak, bu önyargıya en güzel yanıtı verdik. Kentimizin sahip olduğu değerlerle büyüttüğümüz ve bu akşam bize bu onuru yaşatan Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’ni ödüle layık gören Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın değerli yöneticilerine teşekkür ederim” dedi.

 

Karşıyaka’ya “Şehir Tiyatrosu” Müjdesi

Başkan Durak konuşmasında sürpriz bir açıklamada da bulundu. “Biz Sanatla, sanatçılarla yaşamak ve var olmak istiyoruz” diyen Başkan Durak, Şehir Tiyatrosu kurma kararı aldıklarını açıklayarak, “Ülkemizde, sanatın üzerinden siyaset yapıldığı, sanatın “içine tükürülme” cesaretinin gösterildiği bir ortamda, Karşıyaka Belediyesi olarak, bir karar aldık. Önümüzdeki dönem, siz değerli sanatçılarımızın da katkısı ve desteğiyle, Karşıyaka Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu kuruyoruz” dedi.

 

Gecenin Sürprizi Muazzez İlmiye Çığ

“Opera Ödül Töreni”nin sürpriz konuğu ise, 99 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ oldu. Tören öncesinde, kuliste Başkan Durak ile bir araya gelen Çığ, “Cumhuriyet kızı olarak, Türkiye’de hala böyle güzel şeylerin yapıldığını görmek gözlerimi yaşarttı. Bravo Başkan” dedi. Çığ, tören ayrıca, “En İyi Kadın Opera Sanatçısı” Birgül Su Ariç’in de ödülünü verdi.

Törene, ünlü tarihçi İlber Ortaylı, gazeteciler Pınar ve Tufan Türenç çifti, tiyatro sanatçıları Tamer Levent, Gül Sonat ile Deniz Gökçer, ülkemizin önde gelen pek çok opera sanatçısı ile geleceğin operacıları da katıldı.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir