Karşıyaka Belediyesi’nden Subaylara Deprem Eğitimi

 

Karşıyaka Belediyesi’nin, başta okullar olmak üzere kentin farklı noktalarında deprem eğitimi çalışmalarında kullanılan deprem simülasyon tırı Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı Uçuş ve Yer Emniyet Eğitim Okulu’ndaki uygulamaya katıldı. Destek Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde, bugüne kadar 20 binin üzerinde sivilin eğitim katıldığı eğitim çalımlarında kullanılan tır, bu kez askeri uzmanlar için hizmet verdi.

 

Ülkemizde yaşanan tüm depremlerin aynı şiddete hissedilmesini sağlayan, özel yapımı ile büyük ilgi gören Karşıyaka Belediyesi deprem simülasyon aracında, sarsıntı sırasında bir ev ortamında yaşananlar uygulamalı olarak anlatıldı. Afet Uzman Eğitmeni Ömer Karaca tarafından verilen eğitimde deprem anında doğru davranış şekilleri gösterilerek, “Hayat üçgeni, cenin pozisyonu, mutfak ve odalardaki risk yaratan objeler, koruma sağlayan objeler” hakkında bilgi verildi. Önceden alınması gerekenler anlatıldı.

 

Deprem sonrasında en çok kullanılabilecek kurtarma ekipmanlarını yakından inceleyen subay kursiyerler eğitimin verimli geçtiğini belirtti. Uçuş ve Yer Eğitim Okul Komutanlığı 1975 yılından bu yana uçuş ve yer emniyeti konusunda emniyet yöneticisi ve uzmanı yetiştiriyor.

 

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak döneminde kurulan Arama Kurtarma Merkezi bünyesinde hizmet veren deprem simülasyon tırı, başta Karşıyaka’daki okullarda olmak üzere kent içinde ve Türkiye’nin pek çok ilinde deprem eğitimlerinde kullanılmaktadır.

 

Haber: Karşıyaka Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir