Karşıyaka Belediyesi Doğal Afetler Simülasyon Eğitim Merkezi’ni Açtı

Latife Hanım Mahallesi Şantiye Tesisleri içerisinde hizmete giren merkez,  Türkiye’de  yerel yönetimler içinde  bir ilçe belediyesi tarafından açılan en donanımlı afet eğitim tesis olma özelliği taşıyor.

 

Doğal Afetler Simülasyon Eğitim Merkezi açılış törenine Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP İlçe Başkanı Ali Karaege, İl Afet Müdürü Faruk Üner, İzmir Afet ve Acil Durum Müdahale Müdürü Abdurrahmen Güldoğan, İzmir Valiliği Arama Kurtarma Birlik Müdürü Atilla Altınbudak, Kızılay İzmir şube müdürleri, İzmir Kadın Meclisi  İzciler ve Doğa Sporcuları Çalışma Grubu, Çiğli Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılışta yaptığı konuşmada hizmete giren tesisin sıradan bir yerel yönetim hizmeti olmadığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “ Yüz yıllar içinde yaşanan pek çok felaket göstermiştir ki; doğal afetlerden kaçış yok. Her an kapımızda bekleyen, olası bir afet karşısında yapabileceğimiz tek bir şey var; o da, felaket kapımızı çaldığında, hazırlıklı olabilmek ve kayıplarımızı en aza indirebilmektir.

 

İşte bu bilinçle, 10 yıldır, Karşıyaka’yı, olası bir afete karşı hazırlıklı tutmaya çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz onlarca çalışma ile eksikleri gideriyor, vatandaşlarımızı bilinçlendirerek, afet anında neler yapmaları gerektiği konusunda, eğitmeye çalışıyoruz.

Olası bir afet anında, ihtiyaç duyulabilecek, her türlü malzemeyi hazır tuttuğumuz Doğal Afet Merkezi, Arama-Kurtarma Aracı, Deniz Ambulansı, jeneratörler, uydu telefonları, morg aracı, bütün bu çalışmaların ürünüdür. “ dedi.

CHP İlçe Başkanı Ali Karaege’de konuşmasında Karşıyaka Belediyesi sosyal demokrat bir belediye anlayışıyla hizmet ürettiğini belirterek “ Halkın her türlü ihtiyacının yanında duran Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Başta çocuklar olmak üzere herkesin burada eğitim alması gerektiğine inanıyorum. “ dedi.

İl Afet Müdürü Faruk Üner’de konuşmasında 1999 yılında yaşanan büyük felaketten sonra Türkiye’de afetlere yönelik çok farklı çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, örnek hizmetleri nedeniyle Başkan Durak’a teşekkür etti.

Karşıyaka Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Necdet İleri’de konuşmasında tesisin özelliklerini anlattı.

Konuşmalardan sonra merkez gruplar halinde gezildi. Başkan Durak, farklı afetlere yönelik hazırlanmış olan istasyonlarda tanıtımlar yaparak sistemin nasıl çalıştığını anlattı.

 

 

 

Doğal Afetler Simülasyon Eğitim Merkezi’nde;

·        deprem enkaz koridoru,

·        telefon ihbar simülasyon sistemi,

·        yangın deneyim eğitim simülasyon sistemi,

·        deprem anında binaların sallantı simülasyon sistemi,

·        deprem hareketleri oluşturma simülasyon sistemi,

·        deprem moment büyüklükleri gösterimi,

·        duman kaçış koridor simülasyon sistemi bulunuyor.

 

Binada ayrıca;

·        heyelan ve sel simülasyon odası,

·        ilkyardım simülasyon odası,

·        zemin sıvılaşma hareket simülasyonu

·        konferans salonu da bulunuyor.

 

 

Başta okullar olmak üzere, gruplar halinde yapılacak eğitimlerde, Merkez’de bulunan simülasyonlarla, olası bir afet anında yapılması gerekenler uygulamalı olarak anlatılacak. Uzman eğitmenler ile gerçekleşecek canlandırmalar sayesinde kentte yaşayanlar deprem, sel veya yangın gibi afetlerle karşılaştıklarında panik yaşamak yerine kendilerini ve çevrelerini daha güvenli koruma tekniklerini öğrenecek.

 

Karşıyaka Belediyesi Doğal Afet Çalışmaları:

 

·        Doğal Afet Merkezi: Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda kendi bünyesinde Doğal Afet Merkezi kurdu. Bir afet anında gerekli olabilecek her türlü teknik araç, çadır, uydu bağlantılı telsiz, battaniye gibi teçhizat alıp hazır hale getirdi.

 

·        Deprem Simülatörü: Ayrıca deprem eğitimlerinin verildiği son teknik donanımlara sahip gezici tır alınarak farklı yerlerde eğimlere katıldı.

 

·        Arama-Kurtarma Ekibi: Kendi bünyesindeki personel içinden arama kurtarma ekibini kurdu. Aramalarda kullanılmak üzere sokakta bulup yetiştirdiği arama köpeği Rüzgar’ı ekibe kattı.

 

·        Deprem Anı Evi: Geçmişte yaşanan afetlerin fotoğraflarını ve çeşitli ekipmanları Şantiye içindeki Anıevi’nde sergilenmeye başlandı.

 

·        Afet el kitapçığı hazırlayarak Karşıyaka’da bulunan 150 bin haneye tek tek ulaştırıldı. 

 

·        Olası depremlerde kullanılacak ilk toplanma yerleri, çadır kurma yerlerini tespit ederek planlara işleyip uyarıcı tabelalarla donattı.

 

 

Haber: Karşıyaka Belediyesi

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir