İZSU Aliağa’da 36 Su Deposunu Yenileyecek

Aliağa ve köylerinde yer alan 36 su deposu ve kuyu bakımdan geçirilecek. Çalışmalar 1 yılda tamamlanacak. Aliağa merkezinde 8 milyon liralık yatırımla şebeke yenileme çalışmalarını sürdüren İZSU, ilçenin Hacıömerli, Karakuzu, Güzelhisar ve Çıtak köylerindeki şebekeleri de baştan sona yeniledi. Son olarak Aliağa ve köylerindeki su depoları, kuyu ve terfi yapılarını baştan sona yenilemek için de ihaleye çıkma kararı alındı. Buna göre Aliağa merkez ve köylerindeki 16 su deposu, 16 kuyu ve 4 adet terfi yapısı bakım ve onarımdan geçirilecek. İhale sürecinin ardından başlayacak çalışmalar bir yılda tamamlanacak.

Köylerin içme suyu şebekesini yenilerken suyun toplandığı depoları da bakımdan geçirdiklerini söyleyen İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, ilçenin pek çok mahallesinde içme suyu şebekelerini yenileyerek su kayıplarını en aza indirdiklerini, köylerdeki su depolarını da yenileyerek vatandaşlara sağlıklı ve kesintisiz su vereceklerini belirtti. İZSU Genel Müdürlüğü, su depolarının yanı sıra kuyuların da sıva ve boyasını yapıyor, tel çitle çevirerek koruma altına alıyor.

Aliağa’da Hangi Depo ve Kuyular Yenilenecek?
Bozköy, Çaltılıdere, Çoraklar, Güzelhisar, Hacıömerli, Hamsu, Helvacı (3 adet), Karaköy, Karakuzu, Merkez (3 adet), Samurlu ve Uzunhasanlar su depoları. Aşağı Şehit Kemal Köyü, Çaltılıdere (2 adet), Çoraklar, Hacıömerli, Helvacı (2 adet), Karaköy, Çayiçi (2 adet), Merkez (4 adet), Samurlu ve Uzunhasanlar kuyuları.

İZSU’dan Aliağa’ya 32.4 Milyonluk Yatırım
İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2007 ile 2012 yılları arasında Aliağa’da gerçekleştirdiği yatırım tutarı 32.4 milyon liraya ulaştı. Bu yatırımlardan bazıları şöyle:
104 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi ve 58 kilometre uzunluğunda kanal şebekesi yenilendi. Hacıömerli Köyü’ne yeni şebeke döşendi. 8.4 milyon liralık yatırımla ilçenin en önemli alt yapı sorunu çözülerek arıtma tesisi kuruldu. 6 adet yeni su kuyusu açıldı, mevcut kuyulara motopomp ve elektrik temin edildi. Bozköy, Yukarı Şehit Kemal Köyü, Samurlu köyüne arsenik arıtım ünitesi kuruldu. Helvacı’ya 1 milyon 581 bin liralık yatırımla yeni şebeke döşendi. 2 milyon 291 bin liralık yatırımla dere yatakları düzenlendi. 8 milyon liralık yatırımla ilçe merkezine 163 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşeniyor.

 

Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir