İzmirli Kadınlar Şiddete Karşı Yürüdü

İzmirli kadınlar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, ‘25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü’ dolayısıyla düzenlediği etkinlik programında bir araya gelerek özellikle son dönemde artan kadın cinayetlerine ve Türkiye’nin kanayan yarası ‘çocuk gelinler’e dikkat çekti.

İzmirli kadınlar, kadına yönelik uygulanan her türlü şiddete ‘Hayır’ dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen“25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Hayır Günü” etkinlikler dizisi 23 Kasım 2013 Cumartesi günü Konak Meydanı’nda başladı.
Özellikle son dönemde artan kadın cinayetlerine ve ülkemizin kanayan yarası ‘çocuk gelinler’e dikkat çekmek, kadına yönelik şiddetin her türüne “dur” demek isteyen kadınların İzmir’den yükselen seslerini duyurmak için gerçekleştirdiği etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Alattin Yüksel de destek verdi. Yüksel yaptığı konuşmada kadınlara seslenerek, “Sizi burada böyle bir eyleme zorlayan şey ülkenin son 10 yılında kadına karşı sürekli artan şiddettir. 2002 yıllarında ikili rakamlarda kadın cinayetleri işlenirken, yani rakam 100’ü bile bulmazken 2013 yılında bugün itibariyle 850’yi aşan kadın cinayeti işlenmiştir. Kadına karşı şiddet yüzde 1400 artmıştır bu süreç içinde. Bunun temel bir nedeni var. Hükümet kadına birey olarak bakmamaktadır, kadını iş yaşamından dışlayan, sosyal hayattan dışlayan bir anlayışa sahiptir”dedi.

İzmir Kent Konseyi  Kadın Meclisi Başkanı Kızbes Aydın da yaptığı konuşmasında kadına karşı uygulanan şiddetinin her türlüsüne karşı olduklarını bir kez daha hatırlatarak şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetin neresinden başlayacağız bilmiyorum, o kadar çok ki. Ekonomik şiddet, psikolojik şiddet, fiziksel şiddet, siyasal şiddet. İşte biz siyasal şiddete karşı duruş göstermek için 25 Kasım gecesi Ankara’ya gidiyoruz. Ankara’da TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerle bunu görüşeceğiz” dedi.

2006 yılında 48 ülkede yapılan bir araştırmada bir yıl içersinde dünyanın çeşitli ülkelerinde 5 binden fazla kadının ‘namus’ nedeniyle öldürüldüğünün ortaya konulduğuna da vurgu yapan Aydın, “Bu bir cins kırımıdır” dedi.

 Aydın konuşmasının devamında çocuk gelinler, kız-erkek aynı evde barınan gençler için yapılmak istenen uygulamaları da kınayarak, “el insaf, el vicdan” dedi.
Konuşmaların ardından kadınlar hep birlikte Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’ne kadar yürüdü. Burada ‘Kelebekler Özgürdür’ başlıklı tanıtım filmi gösteriminin ardından “Kadına Yönelik Şiddet Politikaları’ konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Etkinlikler 25 Kasım 2013 Pazartesi günü ise Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’ndeki sinema gösterimiyle son bulacak. Kadınlar, Zülfü Livaneli’nin yönettiği, Özgü Namal ile Murat Han’ın başrollerini paylaştığı ‘Mutluluk’ adlı filmi birlikte izleyecek.

 

Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir