İzmir’de 350 yıllık tarihi konak çöktü

İzmir’in Foça ilçesinde, saatteki hızı zaman zaman 90 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle, 350 yıllık tarihi bir konak büyük bir gürültüyle çöktü.

Foça ilçesi Beş Kapılar mevkisinde, zaman zaman 90 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle 350 yıllık tarihi bir konak büyük bir gürültüyle çöktü. Tarihi konağın içerisinde kimsenin olmaması büyük bir facianın önüne geçerken, olayda ölen ya da yaralanan olmaması herkese rahat bir nefes aldırdı. Binanın çökmesiyle birlikte, hemen yanındaki evlerde küçük çapta hasar oluştu.

BÜYÜK TEHLİKE OLUŞTURUYORDU
Tarihi konağın sahiplerinden olan Foçalı Turizmci Işıl Dirim Kavitaş da, binanın atıl durumda olduğunu söyledi. Binanın büyük dedeleri tarafından yaklaşık 300 yıl önce yapıldığını ifade eden Kavitaş, “ Bu ev satın alınmadı. 18.yy dan beri ailemize ait..
Ağıskalı İbrahim Ağalardan Raşit bey damadı Yunus Bey evi idi , Oğlu Nadir bey kanalı ile Nadir beyin kızı Nadire hanıma ve dolayısı ile Nadire hanım kızı Güler hanıma kaldı…

1980 li yıllarda ev için restorasyon röleve ve restitusyon çalışması yapıldı proje anıtlardan geri döndü. Bu arada deprem oldu evin duvarları birbirinden ayrıldı (ama anıtlar projeyi onaylamamıştı)

Bu arada bizler şehir dışında olduğumuz için evin pencerelerini kiremit ve tahta ile kapatıp berduşların girmesini engellemeye çalışıyorduk.

2002 ya da 2003 yıllarından birisinde bahçedeki berduşlar tarafından yakıldı.

Bunun üzerine emniyet müdürlüğü’ne dilekçe verildi. Bu berduşlar dan evin kalanı korunsun bari diye..

Daha sonra mahalleli ile birlikte ev tehlike içeriyor diye imza toplandı ve belediyeye dilekçe verildi. Sanıyorum Anıtlara da dilekçe verilmişti.

Bu arada ev için bakanlıktan proje desteği fonu çıktı ama bu seferde babamın ve annemin aynı döneme rastlayan ağır hastalıkları ve sonucunda babamın kaybı ile bu destek geri gitti

Ardından Mimar Sn.Ercüment Kuyumcu ile bir proje hazırlandı . Bu sefer de anıtlar restorasyon projesinde röleveye uygun hazırlanmamış diye kazı istedi. Kazı da yapıldı. Ancak deve 1 akçe deve 1000 akçe bu arada biz de de hal kalmadı.. Ancak bu evi mutlaka yaptıracağız..
” dedi.

haber/servet vural

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir