İran da “İzmir” Dedi

Konuk Büyükelçi Bikdeli, çeşitli ülkelere yaptığı seyahatlerde İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için destek aradığını belirterek, “İzmir’i EXPO 2020 yarışında tüm kanallardan destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.


Bikdeli şöyle devam etti: “İran-Türkiye, Ege denizinden Hindistan’a kadar uzanmış iki komşu ülke. Bu da İran ve Türkiye’nin ilişkilerinin önemini gösteriyor. Zaten biz ilkokuldan itibaren Türkiye ve İzmir’i tanıyoruz. İzmir’i kitaplardan okuduk. Sınavlarda da soruyorlar, onun için hep İzmir aklımızda kaldı. Ben Paris ziyaretlerimde İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için destek aradım. Ve bu konuda İran Dışişleri Bakanımıza direk bilgi verdim. İzmir’i EXPO 2020 yarışında tüm kanallardan destekleyeceğiz. Bununla birlikte zaten komşu olan iki ülkenin ilişkilerinin de artacağını düşünüyoruz. Bugün çok şanslıyım. İyi bir fırsat oldu; belediye başkanımız ile tanıştık. Yoğun mesaim olmasa, yılın 100 günü İzmir’de yaşardım. İranlılar da zaten en çok İzmir’i tercih ediyor. İnşallah bu görüşmenin İran-Türkiye ilişkilerine katkısı olur.

Ziyaretten mutluluk duyduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İran’ın EXPO konusundaki desteğinin kendilerine güç verdiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu İzmir’in simgesi Saat Kulesi’nin gümüş maketini, Büyükelçi Bikdeli ise İran’da bulunan ve uzunluğu ile dikkat çeken Milad Heberleşme Kulesi’nin bir maketini hediye etti.

Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir