İngiltere’ye Eşrefpaşa Modeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi – İzmir ziyaretinde “Türkiye’nin tek belediye hastanesi” olan Eşrefpaşa Hastanesi’nin çalışma sistemi üzerine brifing alan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Yöneticisi June Crown, toplum sağlığına yönelik çalışmalarını çok başarılı ve ilginç bulduklarını ve bu çalışmaların İngiltere için bile örnek teşkil edecek düzeyde olduğunu söyledi.


İzmir’de gerçekleştirilen Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Kentler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı kapsamında kente gelen yabancı konuklar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’ni de ziyaret etti. “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” temalı konferansın katılımcılarından 14 kişilik bir heyet, “Türkiye’nin tek belediye hastanesi” olma ünvanını taşıyan Eşrefpaşa Hastanesi’ne yaptıkları teknik gezide olumlu izlenimler edindi. Konuklar, hastanede özellikle toplum sağlığına yönelik gerçekleştirilen çalışmalardan etkilendiklerini kaydetti.

İngiltere, İrlanda, Litvanya, Estonya, Bosna Hersek, Moldova gibi ülkelerden gelen konuklara hastaneyle ilgili bilgi veren Eşrefpaşa Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Melda Uçar, Avrupa Sağlıklı Kentler Konferansı’nda Eşrefpaşa Hastanesi olarak bir sunum yaptıklarını ve açtıkları stantla hastanenin tanıtımına katkı koyduklarını hatırlattı. Uçar, sunumun ardından Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Toplum Sağlığı Konsültanı June Crown’un, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’nin çalışmalarına ilişkin çok olumlu görüşlerini konferans katılımcılarıyla paylaştığını hatırlattı. Crown’un, genel hastane faaliyetlerinin dışında, ikinci basamak bir hastane olmasına rağmen Eşrefpaşa Hastanesi’nin toplum sağlığına yönelik çalışmalarını çok başarılı ve ilginç bulduklarını ve bu çalışmaların İngiltere için bile örnek teşkil edecek düzeyde olduğuna dair görüşlerini aktardı.

“Sağlık için tüm sektörler koordineli çalışmalı”
Eşrefpaşa Hastanesi’nin İzmir’de yaşayan tüm insanlar için yüksek kaliteli, eşit olanaklı ve ekonomik sağlık hizmeti vermeyi amaçladığını belirten Uçar, 105 yıllık geçmişiyle kentin en köklü ve güvenilir sağlık kurumlarından biri oldukları vurguladı. Dr. Uçar, “Hastanemizde, rutin teşhis ve ikinci basamak sağlık sağlayıcı olarak verilen tedavi hizmetlerinin yanı sıra, koruyucu sağlık hizmetleri ile mahalleler ve okullarda sağlık eğitimleri veriyoruz. Koruyucu sağlık hizmetlerinin, sağlık olanaklarından kısıtlı olarak yararlanabilen hastalar için eşitlik duygularını geliştirdiğine de inanıyoruz” dedi.

İzmir, Avrupa’yı Ağırladı
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik düzenlenen “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı”, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlenmiş ve konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi üzerindeki yeri gibi konular ele alınmıştı.

Toplantıya, “Sağlıklı Kentler Ağı”na üye olan 37 Avrupa ülkesindeki 97 kentten belediye başkanları, üst düzey yöneticiler ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katılmıştı. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı temsilcilerinin de katılımıyla İzmir’e yaklaşık 400 ziyaretçi gelmişti.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir