İngiltere Prensesi Anne Londra’da Aygaz Standını Ziyaret Etti

İngiltere Prensesi Anne Elisabeth Alice Mountbatten-Windsor, dünya LPG sektörünün buluştuğu 26. Londra Dünya LPG Forumu’nun fuar alanında, yüzlerce katılımcı arasında, yıllardır sektöre hizmet veren ve WLPGA’nın en eski üyelerinden biri olması nedeniyle Aygaz’ın standını ziyaret etti. Dünya LPG Birliği’nin (WLPGA) düzenlediği forumun açılış konuşmasını da yapan Prenses Anne Elisabeth, Aygaz standında Dünya LPG Birliği 1. Başkan Yardımcısı ve Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu’ndan dünya ve Türkiye LPG sektörü hakkında bilgi aldı.

Dünya LPG sektöründeki son gelişmelerin ve beklentilerin ele alındığı 26. Londra Dünya LPG Forumu, bu yıl İngiltere Prensesi Anne Elisabeth Alice Mountbatten-Windsor’u ağırladı. Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Prenses Anne Elisabeth Alice Mountbatten-Windsor, daha sonra yüzden fazla ülkeden 3.000’i aşkın temsilcinin katıldığı “Londra Dünya LPG Fuarı”nda Aygaz’ın standını ziyaret etti.

Prenses Anne Elisabeth, aynı zamanda Dünya LPG Birliği 1. Başkan Yardımcısı olan Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu’ndan dünya ve Türkiye LPG sektörü hakkında bilgi aldı. Prenses Anne Elisabeth, Türkiye’de binek araçlarda otogaz kullanımının %41 gibi önemli bir mertebeye ulaşmasının çevre duyarlılığı açısından oldukça kayda değer bir gelişme olduğunu, İngiltere’de de LPG kullanımının daha da fazla yaygınlaştırılması için birçok çalışma olduğunu ifade etti. Prensese, Aygaz tarafından kültür hizmeti olarak Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan, Osmanlı Hanedanı’nın günlük hayatını ve padişah çocuklarının kıyafetlerini konu alan “Osmanlı Sarayının Çocukları” adlı eseri takdim eden Yağız Eyüboğlu, “Prensesin yüzlerce katılımcı arasında Aygaz standını özellikle ziyaret etmesinden memnuniyet duyduk. Türkiye pazarı ile ilgili bilgi verdik ve kendisinin sorularını yanıtladık” dedi. Eyüboğlu ayrıca, Türkiye LPG sektörünün, Dünya LPG pazarı içinde son derece önemli bir yere sahip bulunduğunu; mevcut yasal alt yapısı, düzenleyici kurumları ve olgunlaşmış pazar dinamikleriyle, pek çok ülkeye örnek olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda Dünya LPG Birliği Yönetim Kurulu 1. Başkan Yardımcısı olan Yağız Eyüboğlu, pek çok alanda olduğu gibi LPG konusunda da Türkiye’ye ilginin büyük olduğunu, Türkiye’deki uygulamaların dünyanın pek çok ülkesinde örnek alındığını, Londra’da olduğu gibi, düzenlenen konferans ve toplantılarla, dünyanın farklı bölgelerinde mevcut ve gelişmekte olan pazarlara önemli bir iş bilgisinin Türkiye’den aktarıldığını vurguladı.

Yağız Eyüboğlu, Dünya’da ülkelerin enerji politikalarında LPG’nin her geçen yıl daha fazla yer aldığını memnuniyetle gördüklerini, bilinen kullanım alanları dışında LPG’nin elektrik üretiminde doğal gazı yedekleme amacıyla kullanıldığını, Türkiye’de de benzer çalışmaların yapılmasına imkân sağlayacak çalışmaların başlaması yönündeki ümidini dile getirdi. Dünya enerji piyasalarında önemli bir yeri olan Türkiye’nin yapacağı her türlü çalışmanın, yurt dışında da büyük değer taşıdığını vurguladı.

26. Londra Dünya LPG Forumu’na ve paralel düzenlenen fuara, yüzün üzerinde ülkeden 3.000’i aşkın delege katıldı.  

 

Dünya LPG Birliği (WLPGA) Hakkında

Dünya LPG Birliği 1987 yılında kurulmuştur. Kuruma, 1989 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından “Danışman Kurum” statüsü verilmiştir. Dünya LPG Birliği, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi de dâhil olmak üzere ilgili BM süreçlerinde, LPG endüstrisini etkin şekilde temsil etmektedir. Dünya LPG Birliği, daha temiz, daha sağlıklı ve daha refah içinde bir dünya için LPG sektörünün küresel sözcüsü olarak, bu yakıtın kullanımını desteklemektedir. Birlik bu amaçla, özel ve kamu kuruluşlarını çatısı altında biraraya getirir, uluslararası organizasyonlarla uzun vadeli işbirlikleri yapar, yerel ve uluslararası düzeyde projeler gerçekleştirir. Birlik, LPG pazarlarının gelişimi için, sektör paydaşlarının eğitiminden mevzuat ve yasalara uyuma, iyi iş örneklerinin yaygınlaştırılmasından inovasyon ve iş bilgisi transferine kadar pek çok alanda faaliyette bulunur. Birliğin hali hazırda 125 ülkeden 200’ün üzerinde üyesi bulunmaktadır. Dünya LPG Birliği’nin 9 kişilik Yönetim Kurulunda, Türkiye’yi Yönetim Kurulu 1. Başkan yardımcısı sıfatıyla Aygaz temsil etmektedir. Daha fazla bilgi için:  www.worldlpgas.com www.exceptionalenergy.com

 

Aygaz Hakkında

Koç Topluluğu’nun enerji sektöründe faaliyet gösteren ilk şirketi olan Aygaz, Türkiye’nin 10. büyük sanayi kuruluşudur. Kurulduğu 1961 yılından bu yana Türkiye’de LPG (Likit Petrol Gazı) sektöründe liderliğini sürdüren Aygaz; LPG’nin otogaz, tüpgaz ve dökmegaz olarak dağıtımının yanı sıra gaz aletleri üretimi ve satışını da gerçekleştirmektedir. 81 ilde 3.800 tüpgaz bayisi ve otogaz istasyonu ile hizmet veren Aygaz ayrıca, 26 ülkeye gaz aletleri ihracatı yaparak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da faaliyet göstermektedir. Aygaz tüpü her gün 100 binden fazla eve ve işyerine girmekte, 1 milyona yakın araç Aygaz’ın otogaz ürünü Aygaz Otogaz+ ile yolculuk yapmaktadır. Aygaz merkez tesisler ve bayiler olmak üzere 15 binden fazla personel ile yarım asırdır Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermektedir.

 

Haber: Bahar Yaşlı

Editör: Çağdaş Can


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir