İki Resim Arasındaki Farkı Bulun

Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından birine imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtmalardan çıkan çamuru yüzde 92 oranında kurutarak tarım alanlarında ve sanayide kullanılır hale getirecek “Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi”ni Ocak ayında hizmete alacak. Tesisten çıkacak çamurları çevre dostu ve ekonomik olması nedeniyle ısı üretiminde ek yakıt olarak kullanmak isteyen çimento ve kireç fabrikalarından olumlu görüşler alan İZSU Genel Müdürlüğü, çamurun tarımda ve yeşil alanlarda da değerlendirilebileceğini mısır üretimiyle gözler önüne serdi.  


Bu Çamur Organik
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, bunun için öncelikle Çiğli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma sahası içinde 500 metrekarelik deney alanı oluşturdu. Alanı ikiye bölen İZSU Genel Müdürlüğü ziraat mühendisleri, 250 metrekarelik normal toprağa 1.5 kilogramlık yemlik mısır ekti. Diğer 250 metrekarelik alana da aynı miktarda mısır ekilerek Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’nde kurutulan arıtma çamuru gübre olarak kullandı.

Bir hafta boyunca sulanan alanda mısırlar yavaş yavaş boy vermeye başladı. İki ayın sonunda arıtma çamurunun kullanıldığı toprakta büyüyen mısırların boyu 1 metre 75 santime ulaşırken, normal toprakta yetişen mısırların boyu 30 santimde kaldı. 

Arıtma çamurunda yetişen mısırlar daha gür, bol yapraklı ve yeşil olurken, normal toprakta yetişen mısırlar cılız ve  cansız kaldı. Çalışmanın,  içinde ağır metal bulunmayan, organik içerikli arıtma çamurlarının sanayide ek yakıt olarak kullanımının yanı sıra toprak iyileştirici ve gübre olarak kullanılabileceğini de gösterdiğini belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi henüz hizmete girmeden, buradan çıkan çamuru ısı üretiminde kullanmak isteyen çimento ve kireç fabrikalarından talepler almıştık. Çamuru kullanan fabrikalardan aldığımız sonuçlar çok olumlu. Kurutulmuş çamurun toprak iyileştirici olarak kullanılması için de arıtma sahamızda yemlik mısırla deneme çalışması yaptık. 
Arıtma çamurunun uygulandığı bölgede mısırların boyları 1.5 metreyi aştı;  daha canlı, yeşil, azot açısından zengin olarak gelişti. Ektiğimiz ürünleri çeşitlendireceğiz. Çamurun kullanım alanı oldukça geniş. 
Tesisin işletmeye alınmasından sonra, kurutma tesisinden çıkan A sınıfı biyokatı özelliğine sahip çamurlar, sanayinin yanı sıra gübre ve toprak iyileştiricisi olarak tarımsal alanlarda, orman alanlarında park, bahçe ve rekreasyon alanları gibi açık alanlarda değerlendirilebilir” diye konuştu. 

61.5 milyon liralık yatırımla Ocak ayında hizmete girecek tesiste, arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamur 4 kat azaltılarak 200 tona düşürülecek. Tesiste yüzde 92 oranında katı madde içeriğine ulaşan kurutulmuş çamur, hem tarım ve kentsel yeşil alanlarda hem de ek yakıt olarak sanayide kullanılabilecek.


Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir