İKÇÜ İlk Yılında 11 Fakülte ve 16 Bölümü Geride Bıraktı

Katip Çelebi Basın – İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Cengiz Demir, fakültelerinin henüz birinci yılında, Türkiye'nin lider turizm fakültesi haline geldiğini  söyledi. Türkiye'deki köklü turizm okullarını geçerek 17 turizm işletmeciliği bölümü ve 12 Turizm Fakültesi arasından; turizm işletmeciliği TM-1 puan türünde 351.403 puanla en yüksek puanla öğrenci aldıklarını hatırlatan Dekan Prof.Dr.Cengiz Demir, turizm sektörünün ihtiyacı olan, aranan, en donanımlı gençlerini fakültelerinde yetiştireceklerini ifade etti.

“Uluslararası bir fakülteyiz”

Daha ilk yılında Avrupa'nın seçkin 16 Üniversitesi ile Erasmus, Kanada'nın Bishop's Üniversitesiyle öğrenci ve öğretim üyesi değişim anlaşmaları yaparak, Fransa Amforth ve Hollanda Atlas gibi uluslararası turizm örgütlerine üye olarak uluslararası bir fakülte olduklarının ispatladıklarını belirten Dekan Prof.Dr.Demir, bu atılımların başarıyı getireceğini önceden tahmin ettiklerini, bu sonucun sürpriz bir sonuç olmadığını vurguladı.

“Wright Kardeşlerin sıradan bir bisiklet tamir işinden uçuş denemelerinde başarılı olmalarının özünde “Dünyanın gidişatını değiştirme” inancı vardır. Bugün Wright Kardeşler sayesinde dünyanın birçok  yerine uçakla gidebiliyoruz” diyen Prof.Dr.Demir, bu yıl ilk defa ÖSYM Klavuzuna girmemize rağmen İKÇÜ Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü TM-1 türünde en yüksek puanla öğrenci alan Turizm Fakültesi oldu. Bu sonuç fakülte olarak doğru işler yaptığımızın kanıtıdır” diye konuştu.

Başarı felsefemiz “İnandıklarına inananlarla çalışma”

Kurucu dekan olarak en önemli sloganlarının “İnandıklarına inananlarla çalışma” ve “Birşeyi sadece yapmış olmak için değil yapma nedeni için yapmak” olduğunu belirten Dekan Prof.Dr.Cengiz Demir, lider olmak için bu iki felsefenin şart olduğunu, bu nedenle akademik yapılanmada “hayatta başarıları olanlarla” çalışmanın beraberinde başarıyı doğal olarak getirdiğini vurguladı.

Dekan Prof.Dr.Demir, “Sadece işe  ihtiyacı olanı işe alırsanız para için çalışır, sizin inandıklarınıza inananları işe alırsanız canla başla çalışır. Bugün birçok pop star yarışmaları izledik. Ama star ilan edilenlerin çoğunun adını dahi hatırlamıyoruz. Çünkü bu kişiler ünlü olmak ve daha çok para kazanmak için yarışmalara katıldılar. Yıllar geçmesine ragmen Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Ajda Pekkan gibi çok değerli sanatçılarımızın hala popular olmalarının özünde işlerini severek, inanarak  canla başla yapmaları yatmaktadır. Fakülte olarak başarı prensiplerimizin altında bu felsefe yatmaktadır” dedi.

Sektöre Mesaj

İzmir'in turizm alanında arzu edilen noktaya henüz gelemediğine, potansiyelinin altında bir seviyede ilerlediğine işaret eden Prof.Dr.Demir turizm sektörünün alanında en iyi beyinlere, başarılı proje ve atılımları hayata geçirecek genç bireylere ihtiyacı olduğunu; İzmir'in bu ihtiyacına katkı sunacak bir  fakülte olacaklarını ifade etti.

Türkiye'de Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitiminin tamamını yüzde yüz İngilizce veren ilk ve tek fakülte olduklarını da hatırlatan Prof.Dr.Demir, “Bunu, alanındaki en iyi akademisyenleri kadromuza katarak başardık.  Öğrencilerimize  en önemli tavsiyem, birşeyi sadece yapmış olmak için değil, inanarak, yapma nedenini sorgulayarak yapmalarıdır.Fakülte olarak onlara en geniş imkanları sunarak, sektörün başarılı isimleri olmalarına vesile olmaktan gurur duyacağız” diye konuştu.

 Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir