Haziran 2013 Sanayi Üretim Endeksi Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yeni verileri açıklandı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,4 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,7, imalat sanayi sektörü endeksi %1,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,2 arttı
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %2,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi %5,4 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,5 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti
Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %11,9 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en fazla artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla artış %40,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %19,8 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, %16,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.
 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatında gerçekleşti
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış %8,8 fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %7,1 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, %6,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Sanayi Üretim Endeksi, 2. Çeyrek 2013

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre %1,2 arttı
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi %1,2 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise % 2,9 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,9 arttı
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,8 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi %3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,2 arttı.
 

 

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü

 Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir