Hamsiler Başkanlardan

 

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ile Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel de, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile birlikte hamsi dağıttı. Başkanların birlik mesajları verdiği konuşmalarının ardından sahne alan sanatçı Fuat Saka’nın Karadeniz ezgileriyle binlerce kişi horona durdu.

Karşıyaka Belediyesi’nin Karadeniz Federasyonları Konfederasyonu (KADEKON), Çorum Dernekleri Federasyonu, Karşıyaka Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Karşıyaka Tokatlılar Kültürünü Tanıtma-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Amasyalılar Derneği ve Karadeniz Gençlik Federasyonu ile birlikte düzenlediği “6. Karadeniz Hamsi Şöleni” 4. gününde on binleri ağırladı.

 

Bostanlı Pazaryeri’nde 19 Aralık’ta başlayan Hamsi Şöleni’nin geleneksel hale gelen “Hamsi İkram Günü” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekili Mustafa Moroğlu, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel’in katılımıyla gerçekleşti. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile Karadenizli sivil toplum örgütlerinin ev sahipliği yaptığı “Hamsi İkram Günü”nde 5 ton hamsi kısa sürede tükendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, milletvekili Moroğlu ve Başkan Durak ile birlikte vatandaşlara hamsi dağıttı.

 

İzmir belediyelerinin Türkiye’nin farklı yörelerindeki kültürlere sahip çıktığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Karşıyaka’da Karadeniz yöresini anlatan Hamsi Şöleni gerçekleşiyor. Bu etkinlik Karadenizliler hamsi yemesi için değil, ülkemizin farklı kültürlerinin kaynaşması, daha yakından tanışması içindir“ dedi.

 

Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise, sosyal demokrat anlayışla yönetilen belediyelerin halka bütünleştiğini vurgulayarak, “Sosyal demokrat belediyeler onlarca kez denetlendik. Hiçbirimizin evinde ayakkabı kutuları çıkmadı. Bize yakışanı yapmaya çalışıyoruz, tüm Türkiye’ye örnek olacak birlikteliği sağlıyoruz” diye konuştu. Farklı bölgelerde doğsalar da Karşıyaka’da yaşayanların artık Karşıyakalı olduklarını da belirten Başkan Durak, “ Bizler bir bütünün parçasıyız. Çocuklarımız burada dünyaya geldi, geleceğimiz burası. Ülkemizin renkleri bir arada yaşıyor“ diye de ekledi.

 

Milletvekili Mustafa Moroğlu da konuşmasında Karadeniz’in Kurtuluş Savaşı’ndaki yerine vurgu yaparak, “Bu şenlik birlikte üretimin, birlikte paylaşımın en güzel örneğini yansıtıyor. Emeği geçen herkesi kutluyorum“ dedi.

Karşıyaka Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Dernekleri Başkanı Yaşar Yılmaz ile Karadeniz Federasyonları Konfederasyonu Başkanı Hızır Murtazaoğlu da konuşmasında Karadeniz insanının özelliklerini belirtip, şenliğin gerçekleşmesini sağlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’a teşekkür etti.

 

Hemşerilerinden Kocaoğlu’na “Bat” sürprizi 

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile birlikte Şölen alanındaki stantları da gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sevgi gösterileriyle karşılandı. Başkan Kocaoğlu’na Tokatlı hemşerileri ise, “Bat” sürprizi yaptı. Tokat’ın yöresel yemeklerinden “Bat”ın tadına bakan Başkan Kocaoğlu, törenin ardından yapılan ikramları da geri çevirmedi.

 

Fuat Saka Coşturdu

Gün boyu kemençe sesinin davul zurnaya karıştığı Şölen alanı renkli görüntülere sahne oldu.Sanatçı Fuat Saka’nın sahne almasıyla birlikte Bostanlı Pazaryeri’nde adeta yer yerinden oynadı. Kemençe eşliğinde Karadeniz’in hareketli ezgilerinin yükseldiği alanda binlerce Karadenizli horona durdu. 

 

Hamsi Şöleni 23 Aralık 2013 günü sona erecek.

 

 

Haber: Karşıyaka Belediyesi

 

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir