Foça’da, ‘‘Toprak Ana Günü’’ Etkinliği

Foça Slow Food Zeytindalı Hareketi Lideri Gül Girişmen, Terra Madre Day / Toprak Ana Günü hakkında ve Foça’da gerçekleştirilecek olan etkinlikler ile ilgili olarak şu bilgileri verdi.

Girişmen; ‘‘Her sene 10 Aralık’ta kutlanan bu etkinlikte, toprağın bereketine şükür edilir. 2013 senesinin teması, ”yöresel kaybolmaya yüz tutmuş yemekler” olarak seçildi. 2004 yılından beri 160 ülkede kutlanan ‘‘Toprak Ana Günü’’; piknik, sinema gösterimi, yeryüzü pazarı, toplantılar, arkadaşlarla yemek yemek gibi etkinliklerle, kutlamalar öne çıkarılmaktadır. Slow Food, aynı zamanda dünyada bulunan “unutulmaya yüz tutmuş” gıdaları listelemek ve risk altındaki yemekleri tekrar gün yüzüne çıkarmak için ‘‘Ark of Taste–Nuh’un Ambarı’’ listesini oluşturuyor. Biz de “Çekme Makarna”mızı bu listeye yazdırdık. Her ülke de kendi listesini yapmakta. Eyleme geçmek, kelimelerden daha çarpıcıdır diyoruz. Ve Terra Madre günü kutlaması için etkinlikler yapıyoruz. Foça Zeytindalı Birliği olarak geleneksel olan ama günün şartlarının getirdiği kolaylıklar dolayısıyla yapımı unutulan, “çekme makarna”yı yapıp yiyeceğiz. Etkinliğimizi, 10 Aralık 2013 Salı günü, saat 14.00’de, hava şartlarına bağlı olarak; Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi veya Foça Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştireceğiz. Konuşmacı olarak Nurdan Çakır Tezgin ve Foçalı Hanımlar etkinliğimize katılacak. Öğrencileri, tüm Foçalıları ve öğrenmek isteyen herkesi etkinliğimize bekliyoruz. Ayrıca katılımcılara “çekme makarna” tarifini de vereceğiz. Bu etkinlikte beklentimiz; sözlü tarihin yaşaması ve kaybolmuş başka tatlara ulaşabileceğimizdir. Geleneğimiz geleceğimizdir.’’ dedi.

 

Slow Food Nedir?

Slow Food'un, tarım, gıda üretimi ve gastronomiye yaklaşımı; üç iç içe prensiple tarif edilen bir gıda kalite anlayışı üzerinden temellenir:

İYİ duyuları tatmin eden ve yerel kültürümüzün parçası taze ve lezzet dolu mevsimsel bir gıda rejimi,    

TEMİZ çevreye, hayvan refahına ya da sağlığımıza zarar vermeyen bir gıda üretimi ve tüketimi,

ADİL tüketiciler için ulaşılabilir fiyatlar ve küçük boyutlu üreticiler için de adil koşullar ve ödeme.

Slow Food; gıdanın kültür, politika, tarım ve çevre dâhil, yaşama türlü katmanlarla bağlı olduğuna inanır. Eğitimden tarımsal politikalara, çeşitli alanlarda etkin katılımcılardan oluşmasının sebebi budur. Slow Food bu geniş sahada çalışabilmek için gıda tefariğinde biyoçeşitliliği savunur, gıda ve tat eğitimini teşvik eder ve sürdürülebilir üreticileri t-üreticilerle bir araya getirecek etkinlikler ve ağlar inşa eder.

 

Haber: Foça Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir