Foça’da Muhteşem Konser

Hasan Eser & Çağdaş Can / Ege Hakimiyet Gazetesi – Fenerbahçe'nin eski yöneticilerinden Atilla Kıyat'ın müzisyen oğlu Özgür Kıyat, bu yaz ikincisini düzenlediği 'Brass Project' Türkiye turnesine İzmir'in Foça ilçesinden başladı. Foça Belediyesi'nin ev sahipliğinde Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen konserde Foçalı hayranlarıyla buluşan Özgür Kıyat, seslendirdiği şarkılarla kulakların pasını sildi.  

Saat 21:30'da başlayacağı duyurulan konser yarım saat gecikince, Özgür Kıyat, hayranları tarafından alkışlarla protesto edildi. Bunun üzerine sahneden yapılan anonsta konser saatinin yatsı ezanına denk geldiği belirtilerek, Özgür Kıyat'ın ezanın okunmasının ardından sahneye çıkmak istediği açıklandı. Özgür Kıyat'ın bu hassas davranışı karşısında seyircilerin protesto alkışları bir anda destek alkışlarına dönüştü.

 

Vardar Ovası  Türküsü Konsere Damga Vurdu

Özgür Kıyat, konseri öncesi Twitter hesabından, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın geçtiğimiz günlerde; "Onda rakı geçiyor, ben yokken söyleyin" diye espri yaptığı 'Vardar Ovası' türküsü ile konserini açacağını duyurdu. Sahneye 'Vardar Ovası' türküsü eşliğinde çıkan Kıyat, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Sahnede seslendirdiği ilk şarkının ardından Merhum Şair Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun; 'Şairim zifiri karanlıkta gelse şiirin hası ayak seslerinden tanırım, ne zaman bir köy türküsü duysam şairliğimden utanırım' dizelerini okuyan Kıyat,"Utanan var, utanmayan var" diyerek sahneden göndermede bulundu.

   

Müzik Ziyafeti

Konserinde, baritondan tenora uzanan ses rengiyle dinleyenleri mest eden Kıyat, Cem Karaca’dan Kazım Koyuncu’ya, Zülfü Livaneli’den Anadolu ezgilerine kadar birbirinden güzeleserleri konser alanını dolduran Foçalılar için seslendirdi. Özgür Kıyat hayranları,Cem Karaca’nın Islak Islak ve Namus Belası,Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Nazım Hikmet için yazmış olduğu ve bestesini Zülfü Livaneli’nin yaptığı Yiğidim Aslanım,Kazım Koyuncu’nun Hayde Hayde isimli eserinin yanı sıra Burçak Tarlası, Tophane gibi sevilen şarkı ve türkülerle kendinden geçti.

 

Atilla Kıyat Konseri İzledi

Seslendirdiği şarkılarla adeta kulakların pasını silen Özgür Kıyat'ın konserinde sanatçı ile seyirciler hemen hemen bütün parçalarda düet yaptı. Özgür Kıyat'ı izleyenler arasında  babası Emekli Koramiral Atilla Kıyat da yer aldı. Sanatçının seyirci ile yaptığı düete Baba Atilla Kıyat da eşlik etti. Atilla Kıyat, her şarkının sonunda oğlu Özgür Kıyat'ı seyirciler ile birlikte alkışlamayı da ihmal etmedi. Özgür Kıyat sahneyi bir ara vokalisti Hande Everes'e bıraktı.Ünlü Balkan ezgilerinden 'Vay Halime' türküsünü seslendiren Hande Everes, coşkulu alkışlarla seyirciden tam not aldı. Program sonunda konserin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Özgür Kıyat,"Cumhuriyetin Başkenti İzmir'in Foça'sında sizlerle olmaktan dolayı büyük onur duydum" diyerek, İzmir sevgisini anlattı ve alkışlar eşliğinde sahneden ayrıldı.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir