FOÇADA KAHKAHALARI GÖZYAŞLARIYLA BULUŞTURAN GECE

İzmir’in Foça İlçesi’nde düzenlenen “Anılarla Dünden Bugüne Foça” gecesinde alkışlar, kahkahalar ve gözyaşları birbirine karıştı. İlçenin antik dönemden itibaren kısa tarihçesininde görsel öğelerle anlatıldığı gecede fotoğraflar, görüntüler ve nostaljik şarkılar eşliğinde yapılan sunum 4 saat boyunca soluksuz izlendi. Sunumlarda kullanılan fotoğraflar giriş holünde de sergilendi.
Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Foça Şubesi ve Foça Belediyesi’nin destekleriyle Reha Midilli Kültür Merkezi’nde 5 Kasım 2017 Pazar Günü Saat 20.00de yapılacağı duyurulan program aşırı ilgi nedeniyle planlanandan yarım saat önce başladı. Tamamen dolan salonda ve balkon bölümünde geçiş koridorlarına konulan sandalye ve oturaklara rağmen giremeyenler giriş holünde yerlere oturarak programı ekrandan izlemek zorunda kaldılar. İlçede uzun süredir hiçbir etkinlikte görülmeyen kalabalık izleyici kitlesi arasında Foça Belediye Başkanı CHP’li Gökhan Demirağ ve bazı belediye meclis üyeleride yer aldı.

Foça’nın eski Belediye Başkanlarından Nihat Dirim,İzmir Bakırçay Havzası Balkan ve Rumeli Göçmenleri Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Yarba, Foça ve Manisaspor’un eski profesyonel futbolcularından Necati Vural, Doktor Gökalp Müstecaplıoğlu, Müzisyen Gürsel Yarkent, ADD Foça Başkan Vekili Levent Onan, Eczacı Volkan Üstünkök ve Candan Girginer’in’ün hazırlayıp sunduğu gecede ekranda 650 nostaljik fotoğraf döndü. İlçeye iz bırakanlardan hayatını kaybedenler alkışlarla anıldı. Dilden dile anlatılagelen, her biri film ve skeçlere konu olabilecek güzellikteki komik anıların sahipleri bir kez daha kahkahalarla yad edildi. İlçeyi ziyaret eden İsmet ve Erdal İnönü’den, Başbakan Binali Yıldırım’a kadar çok sayıda siyasetçi ve devlet adamı ile dönemlerinin ünlü isimleri, şahısların özel arşivlerindeki fotoğraflarla ekrana taşındı. Fotoğraflara eşlik eden ve katılımcıları gençlik günlerine götüren yerli ve yabancı müziklerin büyük bölümü tüm salonun teklifsiz eşliğiyle bir ağızdan söylendi.

Gecenin sürprizi ise sahneye davet edilen Emekli Öğretmen Şükrü Kaya Sever’in “burada bulunan öğrencilerim yanıma gelsin” anonsuyla neredeyse salonun yarısının ayaklanmasıydı. Emekli Öğretmen Sever tek tek ellerini öpen 50’li yaşları aşmış öğrencileriyle 60’lı 70’li yıllarda ki “Foça Ortaokulu Marşı”nı birlikte tekrarlarken duygulu anlar yaşandı.

4 saat boyunca kimsenin yerinden ayrılmadan izlediği gecenin sonunda Belediye Başkanı Gökhan Demirağ emeği geçenlere teşekkür etti. ADD Foça Şube başkanı Şeniz Ararat ile birlikte sunumu yapanları kutlayarak çiçek verdi. Gece ayakta alkışlarla tamamlandı.

Seyfi GÜL

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir