Foça’da, Gaziler Günü Dolayısıyla Tören Düzenlendi

Foça Belediyesi – Gaziler Günü programına; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Garnizon Komutanı Tümgeneral Yusuf Kaya, Foça Belediye BaşkanI Gökhan Demirağ, gaziler, gazi ve şehit yakınları, askeri erkân ve daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları üyeleri ile öğrenciler katıldılar.

Saat 11.30’da başlayan törende, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na; Foça Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Foça Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler çelengi sunuldu. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunun ardından, Şanlı Bayrağımız İstiklal Marşımız eşliğinde göndere çekildi. Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma, Jandarma Kurmay Yarbay Niyazi Türker Cice tarafından yapıldı. Konuşmasında, 19 Eylül 1921 tarihinde Mustafa Kemal’e Gazi ünvanının verildiğini, 2002 yılında 4768 sayılı kanunla 19 Eylül’ün Gaziler Günü olarak kabul edildiğini belirten Jandarma Okulu Kurmay Yarbay Türker Cice; “Cepheden cepheye koşarak zaferlere imza atan, Çanakkale muharebeleri sırasında göğsüne şarapnel parçaları isabet eden, Sakarya’da kaburgaları kırık bir vaziyette ordusunu yöneten, ebedi başkomutanımıza gazilik unvanının verildiği bu gün, gazilerimize armağan edilmiştir. Türk Milleti için şehitler nurlanmış, gaziler onurlanmış şahıslar demektir. Gazilerimiz; vatan için yapılan fedakârlıkların, kazanılan zaferlerin, birlik ve beraberliğimizin, ulus bilincinin ve vatan sevgisinin sembolleridir. Gazilerimiz; sizler vatanımızı bölmek isteyen, ayrılık tohumları ekmek isteyen bölücü teröristlere kaşı yiğitçe mücadele ettiniz. Vatan topraklarında yaşıyorsak bunun aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde olduğunun bilinci içersindeyiz. Aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi şükranla anıyoruz. Vatan size minnettardır.” dedi. Bu konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Şiirlerin okunmasının ardından, protokol üyeleri ellerindeki çiçekleri, öğrenciler de hediyelerini gazilere ve şehit yakınlarına verdiler.

Programın son bölümünde, Gaziler ile gazi ve şehit yakınları; Foça Belediyesi Karakum Plajı Tesisleri’nde düzenlenen ve Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Garnizon Komutanı Tümgeneral Yusuf Kaya ile Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın da yer aldığı yemekte bir araya geldi.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir