Foça’da, 2. Cüruf İncelemesi

İzmir'in Aliağa İlçesi'nde bulunan bazı termik santrallerin, Foça İlçesi'ne bağlı Ilıpınar Köyü Gölyüzü Mevkii'nde, orman ve su kaynakları bakımından zengin araziyi cüruf döküm alanı olarak kullanmasının iptaline ilişkin olarak açılan davada 2. bilirkişi incelemesi yapıldı. 1. bilirkişi incelemesinde taraf olan Foça Belediyesi’nin, incelemede bulunmadıkları, çağrılmadıkları için yaptıkları başvuru sonucu, 2. Bilirkişi talebi Danıştay 6. Dairesi uygun görülmüştü.

Tarafların görüşlerinin alınması sırasında, çevredeki köylüler ve vatandaşlar; pankart açarak termik santralleri ve döküm yerlerini protesto etti.  Köylüler;“Köyümüzün çeşmelerinin suyu bu birikmeyle artardı. Şimdi biz zehir içiyoruz, zehir içeceğiz. Zeytinlerimiz kuruyor. Tavuk yok, hayvancılık yok. Hepsi ölüyor. Sebep zehirdir.’’ dediler.

Jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemleri alarak vatandaşları ve basın mensuplarını saha dışında tuttu. Bilirkişi incelemesinde; Foça Belediyesi ekipleri, Foça Zeytin Birliği Temsilcileri ve Avukatlarda hazır bulundu. Görüşlerin alınmasından sonra taraf temsilcileri, bilirkişi heyeti ve hâkimler, depolama alanı ve firmanın geri dönüşüm tesisi olduğunu iddia ettiği bölümlerde inceleme yaptı.

İnceleme sonrasında basın açıklaması yapan gruptan, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; “Foça Belediyesi olarak açtığımız dava ile ilgili müdahil olarak buradayız. Danıştay 6. Dairesi bilirkişi heyeti ile ilgili incelemede bulundu. Bundan önceki süreçte bilirkişi incelemesi gerçekleşmişti ama bizler olmadığımız için Avukatlarımız aracılığı ile tekrar tespit için yerinde inceleme istedik. Buraya gelinerek tekrar incelendi. Sahadaki vahim durum ortada. Amacımız, termik santrallerin yarattığı çevre katliamına engel olmak. Foça Kent Konseyi bana yetki verdi. Birçok sivil toplum kuruluşu da destek veriyor. Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok, durumun vahameti ortada; bu mesele sadece Foça’nın değil Ülkemizin meselesidir. Kuzey aksı tamamen etkileniyor. Yetkilileri göreve davet ediyoruz.’’ dedi.

Foça Zeytin Birliği temsilcileri adına açıklama yapan Başkan Raşit Dirim de; Aliağa Bölgesi’nin kirlilik adına dolup taştığını, pisliğini etrafa saçtığını, alınan yanlış kararlarla bu sahanın cüruf döküm sahası olarak belirlendiğini, firmaların kendi alanları yetmediği gibi orman alanlarını da işgal ettiğini, ormanların tahrip olduğunu ve bölgede zeytin toplayan üreticilerin ellerinin yüzlerinin simsiyah olduğunu dile getirdi.

Foça Çevre Platformu (FOÇEP) Yürütme Kurulu Üyesi Bahadır Doğutürk ise; bu durumun bir akıl tutulması olduğunu, İzmir’in en önemli ormanlık alanlarının yok edilmek istendiği ifade etti. Doğutürk; ‘‘Daha termik santral gelmeden her taraf cürufla doldu, santraller yapılınca ne olacağını herkesin dikkatine sunuyoruz.”dedi

 

Haber: Foça Belediyesi

 

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir