Foça Kitap Kulübü’nün Konuğu Ataol Behramoğlu

Çağdaş Can – Ünlü yazar-şair Ataol Behramoğlu 13 Ağustos tarihinde Foça Halk Kütüphanesi’nde sevenleriyle bir araya geldi. Kendi deyimiyle devrimci ve aşk şairi Behramoğlu, Foça Kitap Kulübü tarafından düzenlenen söyleşide geçmişten günümüze çeşitli şair ve düşünürlerin eserlerinden örnekler vererek başta Nazım Hikmet olmak üzere tüm aydınların çektiği acıları dile getirdi. Behramoğlu, Haziran ayında yaşanan olaylara da değinmeyi ihmal etmeyerek topluma mesajlar verdi. “Gezi olaylarını, kırda kaldırdığınız taşın altından fışkıran canlılara benzetiyorum. Taşı yerine koysanız da o canlıların hareketini artık durduramazsınız” diyen Behramoğlu, kendi kendine sorduğu ‘neden bugüne geldik’ sorusuna “Cumhuriyet devrimi, maalesef kendini koruyacak güçleri yaratamadı” diyerek cevap verdi.

Söyleşi sonunda dinleyicilerden gelen “sizi hep şiirlerinizden, kitaplarınızdan tanıyoruz, bize biraz da öteki Ataol Behramoğlu’nu anlatır mısınız” sorusu üzerine ünlü şair-yazar: “İnanın ben de Ataol Behramoğlu’nu tanımaya çalışıyorum. İnsan durmadan değişiyor.” Diyerek espirili bir yanıt verdi.

Dinleyicilerin katılımları ile zenginleşen söyleşide sona yaklaşılırken Behramoğlu, ‘Kıran Vurdu Memleketi’, ‘Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’ adlı şiirlerden dizeler seslendirdi. Behramoğlu, yüzlerce yıl önce yaşamış Yunus Emre’nin adeta bugünleri tasvir ettiği şiiri okuduğunda ise salondan büyük alkış sesleri yükseldi.

Söyleşi sonunda Foça Kitap Kulübü Başkanı Ayla Karatekin, Ataol Behramoğlu’na ziyaretinden ötürü teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Editör: Çağdaş Can


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir