Foça CHP’de 91. Yıl Çoşkusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin 91. kuruluş yıldönümü ve İzmir’in kurtuluşu Foça’da kutlandı.

Foça Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunulması saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması  ile başlayan törende konuşan basın açıklaması yapan CHP ilçe başkanı Günal Biçer  CHP’nin tarihinden ve misyonundan bahsetti. 

Biçer 9 Eylül 1922"de, İzmir’in kurtuluşu ile ilgili  yaptığı açıklamada 9 Eylül tarihinin   Bağımsız Türkiye'nin doğumunun habercisi ve müjdecisi olduğunu vurguladı.

Törene Foça CHP üyeleri , vatandaşlar, Foça CHP meclis üyeleri ve Belediye Başkanı Gökhan Demirağ katıldı.

CHP ilçe başkanı Günal Biçer ’in basın açıklaması şöyle.

“Sevgili CHP’liler 

Değerli Basın Mensupları

Bildiğiniz gibi, Kurtuluş Savaşımız, asıl, ulusal varlığımızın hiçe sayıldığı, Atatürk’ün deyişiyle, "Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş,

Bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş" olduğu, 1919 yılının 15 Mayıs'ında    İzmir’in işgaliyle başlamıştır. 3 yıl dört ay kadar süren bu kutsal savaşın sonunda, 9 Eylül 1922"de, İzmir’in kurtuluşuyla sona ermiştir.

9 Eylül, yalnızca bir zaferin sonuca ulaştığı, kesinleştiği bir tarih değildir. Bütün ulusun kaderinin kendi eliyle' 'değiştirildiği tarihtir. Özgür ve bağımsız yaşama bilincinin ışığında, Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki kadroların ve halkın tek yürek halinde toplanması ve toparlanmayı başarmaları sonucunda, tutsaklığa, yok olmaya giden bütün yolların kapatılmasıdır.

9 Eylül, Bağımsız Türkiye'nin doğumunun habercisi ve müjdecisidir. Bunun için, İzmir ve 9 Eylül bir semboldür. Yalnız İzmir ve çevresi için değil, Bütün yurdumuz için "kurtuluş" un sembolüdür.

9 Eylül, "kurtuluş", bilincidir, "var olma tutkusu “dur, "uygarca yaşama" istencidir! Bunun için her 9 Eylülü, farklı, eksilmeyen, üstelik artan bir heyecanla karşılıyoruz     Ve kutluyoruz.     Hepimize kutlu olsun.

CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923'te önce "Halk Fırkası" adıyla kuruldu. 1924 yılında "Cumhuriyet Halk Fırkası", 1935 yılında ise "Cumhuriyet Halk Partisi" Adını aldı.

CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk'ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan partidir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. 1950'li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde Muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.

1960'11 yıllarda Türkiye'nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde Toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde  "ortanın Sol’unda konumlandırmıştır.

1970'Ii yıllarda ideolojisini "demokratik sol" kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla "düzen değişikliğini hedeflemiştir. Bu süreçte CHP, "devlet partisinden" "halkın partisine", düzen partisinden" "değişimin partisine" dönüşmüştür.     

Türkiye Cumhuriyeti'ni kurma ve' ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde Temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede Uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren

Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır. 91. yılımızı kutlarken CHP 'nin tüm kadrolarıyla iktidara hazır olduğunu, Genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Başbakan olacağını müjdeler, güzel günlerde daha uzun yıllar dimdik ayakta kalacak gücümüz ve irademiz Olduğunu bir kez daha anımsatmak isteriz.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyoruz.

Günal Biçer

CHP Foça ilçe Başkanı

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir