FOÇA, ÇANAKKALE ZAFERİNİ VE ŞEHİTLERİNİ ANDI

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıldönümü dolayısıyla Foça’da anma töreni ve etkinlikler düzenlendi

5

 

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; “Tarihimizde 18 Mart 1915, bir askeri ve siyasi başarı olmaktan da öte, azim ve yiğitliğin de destanıdır. Adeta yeniden yaratılıştır, yeniden doğuştur! Bu tarih, gerek taarruz, gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk kahramanlık tarihinin en onur verici, en parlak sayfalarındandır. 101. yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferi; “Çanakkale Geçilmez” sözünün şanlı tarihimize altın harflerle yazılışının ve tüm ezilen ulusların emperyalizme karşı ilk zaferidir. Başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğruna canlarını feda eden, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sevgi, saygı, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum” dedi.

 

Anma günü etkinliklerine, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Garnizon Komutanı ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Öztürk, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Okan Kibar, Foça İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, belediye meclis üyeleri, sivil ve askeri erkân, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na; Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelengi sunuldu. Ardından, Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’ndeki programa geçildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Yaylalı, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Cemil Midilli Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü’nce hazırlanan “18 Mart Çanakkale Şehitleri Oratoryosu” sunuldu. Protokol üyeleri ve dileyen katılımcılarla birlikte, Bağarası’nda bulunan şehit mezarı, şehit yakınlarının evleri ve Deniz Üs Komutanlığı ziyaret edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir