Foça Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi Törenle Hizmete Açıldı

25 Ekim 2013, Cuma günü gerçekleştirilen açılış törenine; Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve eşi Derya Demirağ, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, İzmir ilçe belediye başkanlarının eşleri, İzmir'deki Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezleri'nin Temsilcileri, Foça Cumhuriyet Başsavcısısı Ali Zorlu, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Bahadır İçmegiz, İl Genel Meclisi Üyeleri, bazı Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

Açılış töreninin sunumunu gerçekleştiren Foça Kent Konseyi Kültür Sanat ve Eğitim Grubu Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Ayla Aksoy; ‘‘Sayın Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ, bugüne değin ilçemiz kadınlarının; sosyal yaşam haklarını koruma, yeteneklerini geliştirme, duygu ve yaratıcı güçlerini zenginleştirme anlamında, Foça Belediyesi bünyesinde açılan çeşitli kurslar ve sergilerle, kadınlarımızı desteklemiştir. Kendisine bu değerli katkıları için teşekkür ediyoruz. Bu desteklerle kadınlarımız güçleniyor. Birlik, berberlik duygularımız pekişiyor. Mutluyuz, gururluyuz.'' dedi.

Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, yaptığı konuşmada; ‘‘Tüm kadınlarımızı, sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Bu kez sizlere, “Foça Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’nin kuruluş müjdesini vermek üzere sesleniyorum.

Kadın, nüfus olarak belki bir toplumun kabaca yarısını temsil eder ama gerçek anlamda asla yarısı değildir. Kadın toplumun kurucusu, yürütücüsü, şekillendiricisidir. Çünkü her insan, doğduğu anda ilk olarak anneyle tanışır. Kadın, o andan itibaren anne olarak, çocuğunu yetiştirmeye adar kendini. Bu, toplumun yeni bireylerinin tamamını eğitmesi anlamına gelir. Onun için anne toplumun mimarıdır; duygusu, düşüncesi, değerleri ve yaşam biçimiyle onun şekillendiricisidir. Bu nedenle de, kadın, nüfusça az kadar gözükse de, toplumun asla yarısını teşkil ve temsil etmez; bundan çok daha fazlasıdır.

Çağdaş toplumlar, kadın sorunlarını çözebildikleri oranda öbür sorunlarını da çözebilmişlerdir. Bir ülkede kadının sorunları ne kadar çoksa, toplumun sorunları da o kadar çoktur. Çünkü kadın, birey olduğu kadar, toplumun çekirdeği ailenin de yapılandırıcı en etkin unsurudur. Onun için kadının sorunlarına eğilmek, toplumun sorunlarının kaynağına yönelmek anlamına gelir.

Biz de, Foça Belediyesi olarak, Foça’da yaşayan her kesimden kadınlarımızın sorunlarına eğilmek ve çözüm üretmek amacıyla; Foça Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’ni kurduk. Kuruluş amaçlarında da belirtildiği gibi bu merkez, ”…öncelikle Foça’da yaşayan her sosyal kesimden kadınların bilgilendirilmeleri, bilinçlendirilmeleri, desteklenmeleri, güçlendirilmeleri amacıyla; fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddete uğrayan ve uğrama riski taşıyan kadınların, şahsen ve telefonla başvurmaları halinde, ücretsiz olarak hukuksal bilgilendirme ve psikolojik danışma alabilecekleri bir birimdir.

Foça Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’nin yapacağı çalışmalar ve ana ilkeleri, çalışma biçimi ve düzeni açıklıkla ortaya konmuştur. Bu, çaresizlik anında kendini yapayalnız, hatta kimsesiz hisseden kadınlarımızın, yanlarında bir dost eli bulması demektir. Kadınlarımızın hayata tutunma ve direnme güçlerinin artırmasıyla, yaşama sevinçlerini korumaları için bir güvencedir.

Kadınlarımızın sorunlarının giderek azalması ve tükenmesi, bu tür kuruluşlara bir gün gerek kalmaması dileğimizdir. Ancak, bugün için bu bir gereksinmedir ve biz de bu konudaki eksikliği gidermek amacıyla ilk adımı atmış bulunuyoruz.

Bu merkezin kurulmasında büyük emeği geçen; Gülay Sarı, Avukat Semra Aydoğdu, Psikolojik Danışmanımız Bahar Yolaçan, Foça Belediyesi Çocuk Evi Müdiremiz Sara Kefi’ye ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Hepinizi, saygıyla selamlıyorum.’’ dedi.

Dr. Türkegül Kocaoğlu'da konuşmasında; ‘‘Bugün çok önemli bir amaç için buradayız. Foça Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'nin açılışını yapıyoruz. Ben çok mutluyum, sizlerinde mutlu olduğunuzu gözlerinizden anlıyorum.

Biliyorsunuz, İzmir’imiz; iyide, güzelde, insana hizmette, hep öndedir. ‘‘Kadın Dostu Kent’’ unvanını almada da öyle oldu. 2006 yılında; Kars, Nevşehir, Şanlıurfa ve Van illerimizle birlikte kadına verdiği değerle buna hak kazandı. Ancak, tüm yurtta kadının özgürlüğü ve çağdaşlığı ile ünlü bu güzel kentimizde bile böylesi merkezlere gerek duyuluyorsa, ‘‘Kadın Dost Kent’’ unvanını layıkıyla hak etmek için daha çok çalışmamız gerekiyor demektir. 10 Mart 2008 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'ni, 1 Ocak 2009 tarihinde de Kadın Sığınma Evi'ni hizmete açtık. Sevgili başkan eşleri arkadaşlarımı da bu konuda yüreklendirdim. Eşleri ve kendilerinin değerli katkılarıyla, şu anda 24 ilçemizde kadın danışma merkezleri hizmet veriyor. Devamında da sığınma evleri açılıyor. Emeklerine, yüreklerine sağlık diyorum ve teşekkür ediyorum.

Bugün, şirin Foça ilçemizin Kadın Danışma Merkezi'ni açmak için toplandık. Çok mutluyum. Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ’ı ve Sevgili Eşi Derya Demirağ’ı gönülden kutluyorum. Duyarlılıkları için teşekkür ediyorum. Bu merkezde, Foçalı Kadınlarımızda; zaten var olan ‘‘Kızkardeşlik Bilinci’’nin, çoğalarak artmasını ve dalga dalga yayılmasını diliyorum; Tıpkı Foça Denizi'nin eşsiz dalgaları gibi. ’’ dedi.

Haber: Foça Belediyesi Basın Bürosu

Editör: Çağdaş Can

 


Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir