Esnaf Teknolojiye Açılıyor

Olcay Nacar – Esnafın hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran AÇIK POS ile esnaf her ayın 15’inde yapılacak alışverişlerde komisyon ödemiyor ve aynı zamanda stok takibi yapabiliyor. Ayrıca AÇIK POS makinesi sayesinde mahalleli esnaftan cep telefonuna TL yükleyebiliyor, nakit para çekebiliyor ve faturasını ödeyebiliyor.

‘Anadolu Bankacılığı’ anlayışıyla köyden kente üretimi destekleme vizyonuyla esnafa, çiftçiye, küçük işletmelere özel bankacılık hizmeti sunan Şekerbank, kamu, STK ve özel sektör kuruluşlarının esnaf için bir araya geldiği ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformu kapsamında yine bir ilke imza atıyor. Esnafa fayda sağlayacak birçok işbirliği, proje, ürün ve hizmet içeren ‘Açık’ platformu ile tüketiciler her ayın 15’inde esnaftan alışveriş yapmaya yönlendirilerek esnafın iş hacminin artması ve böylece kapılarının hep ‘açık’ kalması, üretimin ve beraberinde ülke ekonomisinin canlanmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

 

AÇIK POS İle Stok Takibi

Şekerbank’ın üye iş yerlerine kurduğu AÇIK POS sayesinde esnafın işleri teknolojik olarak da kolaylaşıyor. Yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip yeni teknolojik POS terminal cihazlarına barkod okuyucu eklenerek, iş yeri sahibi iş yerinde yer alan tüm ürünlerin stok takibini kolayca yapabiliyor. Türkiye’de esnaf düzeyinde ilk defa kullanılan bu sistem sayesinde ürünlerin barkodu ayrıca okutularak stoktan da düşülüyor. Eğer esnaf ayrıca bilgisayar kullanıyorsa internet üzerinden bir şifre girerek tüm işlemler için yönetim ekranı da sağlayabiliyor.

 

Her Ayın 15’inde Yapılan Kartlı Alışverişlerde %0 Komisyon…

AÇIK POS’lardan her ayın 15’inde kredi kartı veya banka kartı ile yapılan alışverişlerden de işyerinden komisyon alınmıyor. Bu uygulama ile esnaf da kazanıyor.

 

POSPara İle Mahalleliye Nakit Para

AÇIK POS cihazı sayesinde esnaf banka kartıyla alışveriş yapan müşterilerine ihtiyaç duyulması halinde anında nakit para da sağlayabiliyor. İşyeri müşterisi, banka kartı (Debit Kart) ile en az 10 TL’lik alışveriş yaptığında aynı işlem içinde kalmak koşuluyla en fazla 100 TL nakit para çekebiliyor. Tutar ise ertesi gün esnafın hesabına yatıyor. Zincir mağazalarda bir süredir devam eden bu uygulama Şekerbank’ın AÇIK POS’u sayesinde esnaf düzeyinde de yaygınlaşıyor.

 

Promosyon Kampanyaları AÇIK POS İle Kolay Takip Ediliyor

Şekerbank’ın esnafı teknolojiyle buluşturan yeni hizmeti AÇIK POS ile anlaşmalı üretici / tedarikçi firmalar POS cihazı üzerinden saha stoku kontrolü de yapabiliyor. Bu firmalar esnafa özel yaptıkları promosyonlarını da AÇIK POS aracılığı ile duyurabiliyor, cihaz üzerinden sipariş alabiliyor. Sistem sayesinde esnaf için önemli bir yük oluşturan kupon sayma, kapak toplama gibi işlemler de POS cihazı üzerinden yapılabiliyor.

 

Anlaşmalı Kurumların Faturası Ödenecek

Şekerbank’ın AÇIK POS cihazı ile esnaf, anlaşmalı kurumların faturasını da tahsil edebiliyor. Bu kapsamda telekomünikasyon, su, elektrik, doğalgaz kurumlarıyla anlaşma süreçleri devam ediyor.  

 

Mahalle Bakkalından Kontör Alınabilecek

Cihaz sayesinde esnaf ayrıca müşterisine anlaşmalı GSM operatörlerinin kontör satışını da AÇIK POS cihazı üzerinden yapabiliyor.

 

Halit Yıldız: ‘Esnafın kapısı hep açık kalsın’

Şubat 2013’te başlatılan ‘Kapımız Esnafa Açık’ platformunun bu alanda esnaf için yapılan ilk ve tek proje olduğunun altını çizen Şekerbank İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, AÇIK POS’un esnaf için bir devrim olduğunu belirterek şunları söyledi: “‘Açık’ platformunun lansmanını yaptığımızdan bu yana her ayın 15’inde Anadolu illerini gezdik, yenilikçi ürünler sunduk. Esnafımızın kapısını teknolojiye açacağız diye söz vermiştik ve şimdi de AÇIK POS ile bunu yerine getiriyoruz. Bu alanda esnafın değer zincirinde yer alan birçok önemli kurumla görüşmelerimiz devam ediyor. Amacımız esnafımızın dükkânının dolup taşması ve esnafımızın kapısının hep açık kalması.”

 Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir