Ekopazar’ı Çok Sevdik

İzmir Büyükşehir Belediyesi – Organik tarımı kentin her yerine yaymak için çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelen talepler üzerine Balçova’daki organik ürün pazarını haftada iki güne çıkardı. Haziran ayında hizmete alınan ve sadece cumartesi günleri açık olan Balçova Ekopazar, 8 Ekim 2013 tarihinden itibaren artık Salı günleri de vatandaşlara hizmet verecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğinde kurulan Pazar, sağlıklı organik ürünleri haftada iki kere İzmirlilere sunma fırsatı yaratacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve ETO işbirliğinde Haziran 2013’te Urla, bir ay sonra da Balçova Ekopazarı hizmete almıştı. İzmir’de açılan ilk ekolojik pazar olan Bostanlı ise Haziran 2010’da hizmete girmişti. Urla Ekopazar her çarşamba, Bostanlı her cuma, Balçova ise 8 Ekim’den itibaren Salı ve Cumartesi günleri açık olacak.

Sağlığa Kolay Ulaşım
Bostanlı, Urla ve Balçova’daki ekopazarlarda yer alan üretici ve satıcılar, ürünlerini İzmir’in farklı noktalarına ulaştırma şansı buluyorlar. Kimyasal işlemden geçmemiş ahşap tezgahlarda satılan ürünler, tüketicilere bez, kağıt ambalajlar ya da bio dönüşümlü poşetlerde ulaştırılıyor.

Pazarlarda organik ürün sertifikası olsa bile, ürünlerin hepsi pazar alanına girmeden önce tekrar denetimden geçiyor. ETO tarafından oluşturulan komisyon kontrolleri gerçekleştiriyor.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir