Dünyaya Foça’yı Anlatacaklar

ilizlerin dünyaca ünlü yayın kuruluşu olan BBC, Foça'da çekimler yaptı. İngiltere ve BBC'nin ünlü Gurmesi RickStein, Türkiye özel bölümü için Foça'da bir dizi çekim yaptıktan sonra Ilıpınar'da bir aileye konuk oldu.

 

Uzun süredir Türkiye bölümlerini çekebilmek için araştırma yapan BBC ekibi, Foça'nın yöresel lezzetlerinin yanı sıra tarihi ve doğal güzelliklerini de ekrana yansıtacak. Ekim ayı içerisinde yayınlanacak olan 'Bizans Serüvenlerim' adlı program için Türkiye'nin çeşitli yerlerinde çekimler yapan ekip, Ege Bölgesi başta olmak üzere, Çanakkale ve İstanbul'da da çekimler yapacak. Yöresel lezzetlerin anlatılacağı programda, Foça'da, Bizans'ın sembolleri arasında yer alan Nar üzerine bir program çekimi gerçekleştirildi.

Foça Slow Food Zeytindalı Lideri Gül Girişmen'in misafir ettiği ünlü Gurme, Ilıpınar Köyü'nde geleneksel Foça Mutfağı'ndan örneklerle karşılandı. Özellikle Nar Ekşisi ile yapılan salatalar ve yemekler hakkında bilgi alan RickStein, Nar Ekşisi ile hazırlanan fırında tavuk yemeğini beğendiğini ifade etti. – İZMİR

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir