Dünya Kültür Mirası Yolunda Amasra “İzmir Foça’da”

Ukrayna’nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” başlıklı adaylık dosyasına; Türkiye’de yer alan Cenevizliler Dönemine ait İstanbul’daki Yoros Kalesi ve Galata Kulesi ile İzmir’deki Foça Kalesi ve Çandarlı Kalesi, Bartın’daki Amasra Kalesi, Düzce’deki Akçakoca Kalesi ile Sinop Kalesi de dahil edilmiş ve söz konusu başvuru “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla 15.04.2013 tarihi itibariyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenmişti.

Konuyla ilgili 21.11.2013 tarihinde ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla bir toplantı yapılmış olup, Amasra’nın UNESCO Dünya Miras Asil Listesi’ne girebilmesi için yapılacak hazırlık çalışmalarını yürütmek üzere İzleme Heyeti ve Yürütme Komitesi kurulması kararlaştırılmış ve çalışmalar başlatılmıştı.

Bu çalışmalar kapsamında hazırlanan “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra’nın Stratejik Eylem Planının Oluşturulması” başlıklı proje, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA)’nın 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteğiprogramında kabul gördü.

Söz konusu proje kapsamında 08 – 10 Mayıs 2014 tarihinde Amasra da arkeoloji – sanat tarihi, tarih planlama – tasarım ve restorasyon, sivil toplum kuruluşları, sosyal araştırmalar ve halkla ilişkiler konu başlıkları altında “UNESCO Dünya Miras Yolunda Amasra” çalıştayı gerçekleştirildi

Anılan proje kapsamında 03-04 Mayıs tarihlerinde Sinop Kalesi, 23-24-25 Mayıs 2014 tarihlerinde Düzce Akçakoca Kalesi, İstanbul Yoros Kalesi ve Galata Kulesine teknik gezi düzenlendi. Ardından 29-30-31 Mayıs ve 01 Haziran 2014 tarihlerinde de Foça ve Çandarlı Kalesine teknik gezi düzenlendi.
Foça Kalesi, Surlar, Athena Tapınağı ve Kazı Alanı ile güzergah üzerindeki Deniz Kuvvetleri Denizciliği Sevdirme ve Geliştirme Merkezini de gezen heyet, Pers Anıtı ve köylerin ardından Çandarlı Kalesi’nde de incelemeler yaptıktan sonra bölgeden ayrılacak. Heyette UNESCO’ya Başvuru Komisyonu Başkanı ve Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız, Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet Sabaz, Doç.Dr. Mustafa Artar, arkeologlar ve bazı STK temsilcileri yer aldı
KAYNAK http://www.bartinkentrehberi.com/

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir