Doubletree By Hilton Kuşadası Cam Sanatçısı Tülin Yiğit Akgül “Yaz – Sıcak” Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Ayşenur Zindan – Cama hayat veren sanatçı Tülin Yiğit Akgül, sıcak cam üflemede kullandığı özel bir teknik olan “graal” ile şekillendirdiği formlarından oluşan sergisiyle 24 Ağustos – 17 Eylül 2013 tarihleri arasında, DoubleTree by Hilton Kuşadası’nda sanatseverle buluşacak.

2002 yılında sıcak cam üflemeyle sanatıyla ilgilenmeye başlayan Akgül, alanında birbirinden değerli sanatçı ve ustalarla çalışma olanağı bulmuş; özellikle sıcak cam üfleme, kuma döküm, soğuk cam şekillendirme ve kalıpla şekillendirme tekniklerinde yoğunlaşarak sanatsal üretimler yapmıştır. Karma ve kişisel pek çok çalışmasıyla yurt içi ve yurt dışında çeşitli sergilere katılan sanatçı, atölyesinde sanatsal üretimlerine devam etmekte ve deneyimlerini genç sanatçı adaylarıyla paylaşmaktadır.

 

Tülin Yiğit AKGÜL Hakkında:

1969 doğumlu sanatçı Moda Tasarımı eğitimiyle başladığı kreatif hayatına kurucusu olduğu Atölye Seramika’da desen ve form üzerine yoğunlaşarak uzun yıllar seramikle uğraşmıştır. 2002 yılından itibaren cam malzemesiyle tanışan sanatçı Cam Ocağı Vakfı’nda uzun dönem ve kısa dönem eğitimler almıştır. Bu eğitimler sonunda kendini geliştirerek, 2004 yılından itibaren stüdyo camcılığı adına artistik sıcak cam ve soğuk cam tekniklerini harmanlayan Tülin Yiğit Akgül çeşitli heykel kolleksiyonları oluşturmuştur. Sanatçının uyguladığı heykel çalışmalarında  kütlesel ve yalın formlar ön plandadır. Sanatçının “kuma cam döküm” yöntemi ile yapılmış eserlerinde renk kombinasyonları, sanatçının soyut formlarını desteklemektedir. Ulusal ve uluslararası birçok sergide yer alan sanatçı halen çalışmalarını Sırçafanus isimli kişisel cam atölyesinde ekibiyle birlikte sürdürmektedir.

 

Sergilerinden bazıları:

·         Aşkın Damakta Kalan Tadı-Addresistanbul-2013

·         Uluslararası Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı-2012

·         4. Uluslararası Egeart Sanat Günleri-İş Sanat Galerisi-2011

·         Art Bridge-5 – KOLN-2011

·         World Art In Venice- VENİCE-2011

·         Camgeran Uluslararası Cam Sempozyumu Sergisi-2010

·         Zwiesel International Glass Exhibition-2010

·         Yüzleşme- Solo Sergi- Ankara RD Art Galeri-2009

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir