Doğan Hızlan, “Foça Tarihi Merkezi”ni Ziyaret Etti

Foça Belediyesi – Türk Basını'nın duayenlerinden Doğan Hızlan, VIII. Uluslararası Foça Kültür, Sanat ve Balıkçılık Festivali’nin 1. gününde katılacağı söyleşi öncesinde, ilçemize ait etnografik ve tarihi öğelerin sergilendiği ‘‘Foça Tarihi Merkezi’’ni ziyaret etti.

Foça Tarihi Merkezi’ne yaptığı ziyarette Doğan Hızlan’a; Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ, Foça Belediyesi Kültür-Sanat Danışmanımız Hüseyin Yurttaş, CHP İzmir Eski Milletvekili Kemal Anadol ve Foça Tarihi Merkezi Projesi Koordinatörü Çidem Dirim eşlik etti.


Doğan Hızlan, Foça Tarihi Merkezi’nde sergilenen; bilgi, belge ve objeleri, büyük ilgi ve dikkatle inceledi. Hızlan, kentimize ve ülkemize kazandırılmış olan bu çok değerli projeden ötürü, Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ’ı ve Foça Tarihi Merkezi Projesi Koordinatörü Çidem Dirim’i tebrik etti.

Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı – Duayen Yazar Doğan Hızlan, 13 Eylül 2013 (Bugün) tarihli Hürriyet Gazetesi’ndeki köşesinde; ‘‘Denizle tarihin buluştuğu yer: Foça’’ isimli bir yazı kaleme aldı.

Doğan Hızlan yazısında Foça Tarihi Merkezi’ne yaptığı ziyarete de değindi. Hızlan, Foça Tarihi Merkezi hakkındaki düşüncelerini; ‘‘… Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ kent müzesini gezdirdi. Burada mübadillerin fotoğrafları, kullandıkları eşya, el işleri sergileniyor. Burayı gezerken siyasal alevlerin, çekişmelerin bütün bir hayatın içinde bıraktığı izleri görüyorsunuz. Bu müzeler bana daima hüzün verir. Ne var ki kentlerin tarihi de bu müzelerden öğrenilir.’’ olarak ifade etti.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir