Dikili’ye Müjdeli Haber

Oben Ulu – Dikili Belediyesi’nin, Uzunburun Köyü ile Hindi Çiftliği arasında yaptırdığı jeoloji çalışmaları sonunda bulduğu memba suyu kalitesinde, içilebilir temiz su kaynağı için ilk kepçe vuruldu.

İller Bankası tarafından, belediye dâhil edilmeden yapılan tesisatın eskimesi, İzmir – Çanakkale yol çalışmaları sırasında sık sık patlaması nedeniyle yaşanan su kesintileri kentte sıkıntı yaratmıştı. Bunun üzerine çalışmalar yapan Dikili Belediye Başkan Vekili Yusuf Altıparmak Uzunburun Köyü ile Hindi Çiftliği arasında yapılan jeoloji çalışmaları sonunda buradan olumlu raporlar alındığını söylemişti.

Yapılan yol çalışmaları ve uzun süren yasal yazışmaların ardından iş makineleri Karadağ’a, eski Uzunburun köyü mevkiine çıktı. Jeolojik çalışmaların ardından belirlenen yerlere ilk kepçe vuruldu. Çalışmalar sırasında neşeli olduğu gözlenen Dikili Belediye Başkan Vekili Yusuf Altıparmak, eski köyün kuyularını inceledi. Buradan kovayla alınan suyla elini yıkadı. Altıparmak; “En kısa zamanda halkımızı temiz ve yeni içme suyu ile buluşturacağız. Çalışanlarımızın gayretleri ile tüm imkânlarımızı seferber ettik. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İş Makineleri Hattımızı Tahrip Etti

İçme suyunun 18 km uzakta ki Altınova’dan getirildiğini ancak yeni kaynağın ilçeye 3km uzaklıkta olduğunu ifade eden Altıparmak; “Zamanında İlçeye su hattı döşenirken Belediyenin yetki ve sorumluluğuna sokulmadan tamamı İller Bankası tarafından gerçekleşmiş ve Proje uygulanırken yapım tekniklerine genelde uyulmamış, isale hattının büyük bir bölümü İzmir – Çanakkale asfaltına paralel olarak döşenmiştir. Borular 90 derecelik dirseklerle İzmir-Çanakkale asfaltına paralel döşenmiş. Ağır tonajlı araçlar yüzünden sık sık patlıyor. Bu da sıkıntılar yaşamamıza neden oluyor. Nisan ayı başında su pompa istasyonundaki pompalarımızın tamamını değiştirdik. Değişen pompaların yedeklerini de koyduk. Su kaynaklarımızı daha da güçlendirmek için üç yeni sondaj yaptık. Şu anda su kaynaklarımızda ve pompa istasyonumuzda en ufak bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ancak belirttiğim gibi asfalt üzerinde yapılan çalışmalar sırasında iş makinelerinin tahribatı uzun zaman önce yapılan hattı oldukça yıpratmıştır” dedi.

Memba Suyu Kalitesinde Yeni Kaynak

Altıparmak; “Yaptığımız çalışmalar sonrası eski Uzunburun Köyü ile mevcut Hindi Çiftliği arasında jeoloji çalışmaları yaptırdık. Bu çalışmalar sonrası çok olumlu bir rapor elde ettik. Uzunburun, Esentepe, Katıralan, Merdivenli, Yahşibey köylerinde memba suyu kalitesinde içilecek bol temiz su kaynakları bulmuşlardır. Bu nedenle İlçemize, içme suyunu bu bölgeden getirmeye karar verdik. Gereken işlemleri hazırlamak epey zaman aldı. Nihayet sondaj çalışmaları için iş makinelerimizi, buranın yolunu da uygun hale getirerek belirlenen alana getirdik. Sondaj çalışmaları için ilk kepçeyi vurduk. Çok mutlu ve umutluyuz. En kısa zamanda halkımızı kaliteli bol içme suyuna kavuşturacağız. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Son Teknoloji Uygulanacak

Altıparmak; “Şebekemizi son teknolojiye göre sağlıklı ve güvenli bir şekilde Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle döşeyeceğiz. Bu arada elektrik harcamalarımız da hissedilir derecede en alt seviyeye düşecektir. Böylece isaliye hattımızın arıza yapma durumu ortadan kalkacaktır. Halkımız kesintisiz ve kaliteli suyu musluklarından akıtacaktır. Bu geçiş döneminde bütün halkımızı, bu işin başarılmasında samimiyetle katkılarını bekliyorum. Bütün halkımızdan elimizde olmayan nedenlerden ötürü yapılan su kesintileri için bütün samimiyetimle özür diliyorum.

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir