Cumhuriyet’in 90. Yılında karşıyaka 

Karşıyaka Cumhuriyet’in 90. Yılında, önce 1000 kişi ile “Efelenecek”. Ardından, binlerce Karşıyakalı sahilde “Cumhuriyet Ateşi”ni yeniden yakacak. Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenecek kutlamalara tüm Karşıyakalılara çağrı yapan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, “28 Ekim’de Belediye önünden başlayacak Bayrağa Saygı Yürüyüşü’nde, 29 ‘unda ise, Karşıyaka sahilinde bayraklarımızla buluşuyoruz. Gelin, Karşıyaka’ya yakışanı yapalım” dedi.

 

Kutlama programının ilk günü olan 28 Ekim’de saat:19.00’da Belediye Binası önünde başlayacak “Fener Alayı ve Bayrağa Saygı Yürüyüşü” muhteşem bir gösteriye ev sahipliği yapacak olan Anayasa Meydanı’nda sona erecek.

 

Karşıyaka Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun kursiyeri 1000 kişi “Zeybek” oynayarak, Atalarına saygılarını sunacak. Bu görkemli gösteri, alanda bulunan binlerce insanın andımızı okuması, havai fişek gösterileri ile devam edecek. Havva Karakaş ise Atatürk için bestelediği şarkıyı seslendirecek.

 

29 Ekim’de ise, kutlamaların adresi Karşıyaka sahili olacak. Tersane’den Bostanlı Rekreasyon Alanı’na kadar bir çember oluşturacak olan binlerce Karşıyakalı, Gündoğdu Meydanı’nda tüm belediye başkanlarının bir arada vereceği işaretle, meşalelerini yakacak. Bu görsel şovun hemen ardından ise, Karşıyakalılar Bostanlı Rekreasyon Alanı’ndaki “Şehnaz Sam ve Emir Yeşil” konserinde buluşacak.

 

Kutlama Programı:

 

1-    28 Ekim 2013 Pazartesi

 

Saat 19.00

FENER ALAYI VE BAYRAK YÜRÜYÜŞÜ 

Karşıyaka Belediye binası önünden Karşıyaka Belediye Bandosu eşliğinde başlayacak yürüyüş marşlar söylenerek İskele önünden Anayasa Meydanı’na kadar sürecek.

 

Saat 19.30

1000 KİŞİLİK DEV ZEYBEK GÖSTERİSİ

Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde 1000 kişi aynı anda zeybek oynayacak. Gösterilerden sonra sahilde havai fişekler atılacak.

 

Türk Halk Müziği sanatçısı Havva Karakaş ise  Atatürk için bestelediği şarkıyı sevenleriyle birlikte seslendirecek.

 

Saat 20.30

KARŞIYAKA FİLARMONİ ORKESTRASI CUMHURİYET KONSERİ

Devlet Sanatçımız Gürer Aykal yönetiminde İzmir Karşıyaka Belediyesi Filarmoni Orkestrası “Karşıyaka’da Cumhuriyet Coşkusu” konseri verecek.

 

            2-29 Ekim 2013 Salı

 

Saat 21.00

KARŞIYAKA SAHİLİNDE MEŞALE ŞOV VE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ

Karşıyaka sahilinde, Tersane’den Bostanlı’ya zincir oluşturacak binlerce Karşıyakalı, belediye tarafından dağıtılacak meşaleleri, aynı anda yakarak, görsel bir şova imza atacak.

 

Saat 21.30

HALKA AÇIK KONSER

Bostanlı Rekreasyon Alanı’nda Şehnaz Sam ve Emir Yeşil Konser verecek.

 

30 Ekim 2013 Çarşamba

 

SAAT 20.30

“CUMHURİYET KONSERİ 

 

Karşıyaka Belediyesi Türk Sanat Müziği korosu şef Mihriban Sayın yönetiminde Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan özel bir konser verecek.

 

“9 İL, 9 SANATÇI, 90 ESER” SERGİSİ

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. Yılı nedeniyle Türkiye genelinde 9 ilde, 9 sanatçının 90 eserinden oluşan serginin İzmir’deki ayağı, Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi’nde açılacak. 29 Ekim 2013 tarihinde saat 17.30’da açılacak sergi 1 Kasım 2013’e kadar gezilebilecek.

 

Sergiler eşzamanlı olarak İzmir, İstanbul, Antalya, Gaziantep, Karabük, Muğla (Marmaris), Samsun, Tekirdağ ve Trabzon’da açılacak. Sergiye İzmir’den katılan ressamlar: “ Ayten Güreşçi, Belgin Karakurt, Bulut Can, Çiğdem Tuncay, Mustafa Ali Kasap, Mustafa Yücel, Nilüfer Alper, Özlem Kılıç Soman, Ramazan Aykılıç ve Ufuk Uzman Yılmaz”

 

Haber: Karşıyaka Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir