Çalışanın Sağlığı ve Güvenliği İçin Uzmanlaşacaklar

Nuray Artış – 30 Haziran 2012’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, Türkiye’deki 22 milyon çalışanı yakından ilgilendiriyor. Çalışanların Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarının görev tanımı, “Çalışanların sağlık kapasitelerini yükseltmek, çalışma ortamından doğabilecek tüm zararların nedenlerini saptayarak ortadan kaldırmak ve işi çalışana, çalışanı işe uydurmak” olarak özetleniyor. Ülkemizde çok yeni ve yasal bir meslek olan Çalışanın sağlığı ve güvenliği uzmanlığı, çıkan son yasanın da etkisiyle istihdam açığı olan meslekler arasına girmiştir. Tüm Dünya’da iş hijyenisti, iş sağlığı ve güvenliği lisansiyeri veya endüstri hijyenisti gibi unvanlarla mezun veren bölümler, geleceğin mesleklerini yetiştiren bölümler arasında görülüyor.

Üsküdar Üniversitesi, Türkiye’nin ilk iş sağlığı (Çalışanların Sağlığı ve güvenliği) uzmanı olarak sektördeki İSG uzmanlarının pek çoğunu yetiştirmiş isim olan Prof. Dr. Hilmi Sabuncu’nun bölüm başkanlığında, İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans, Lisans ve Yüksek Lisans programlarını açtı.

İş sağlığı (çalışanların sağlığı ve güvenliği) mesleğinin ayrı bir disiplin olduğunun altını çizen ve 44 Yıldır iş sağlığı alanında sürekli olarak çalışan Prof. Dr. Hilmi Sabuncu, programlar hakkında şu bilgileri verdi; “İş sağlığı (Çalışanların sağlığı ve güvenliği) ayrı bir disiplindir. İş Sağlığı Yönetim Sisteminin temel hedefi çalışanın sağlığı ve güvenliğidir. Üniversitemizde vereceğimiz yüksek lisans eğitimi ile, İş sağlığı ve güvenliği alanında uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimize, çalışanın sağlık dengesini etkileyen faktör gruplarındaki (Etken, İnsan ve Çevre) etkenleri ölçüp değerlendirebilmeyi, önlem alabilmeyi öğretecektir. Bu uzmanlar, kendi iş kolundaki çalışanların sağlığını koruyacak, iş gücünü arttıracak, yani gerçek bir “İş hijyenisti”

olacaklardır. Üsküdar Üniversitesi’nde İş Sağlığı ve Güvenliği Programlarının tümünün ders programlarını ve uygulamalarını, bu amaç üzerine hazırladık. Dolayısıyla Öğrencilerimiz, Çalışanların sağlığını korumak ve geliştirmek için gerekli her türlü bilgi ve beceriyi kazanacaklardır”.

İş Sağlığı ve Güvenliği alanında akademisyenler de yetiştirecek olan Yüksek Lisans programının ön kayıtları 6 Eylül tarihine kadar devam ediyor. Programla ilgili detaylı bilgiye http://www.uskudar.edu.tr/347-is-sagligi-ve-guvenligi-yuksek-lisans-programi.html linkinden ulaşabilirsiniz.


Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir