Büyükşehir, Elektrikli Araçlar İçin Ücretsiz Şarj İstasyonları Kurdu

İlk etapta 3 istasyon monte eden İzelman A.Ş., otopark bedelini ödeyen vatandaşların otomobillerini ücretsiz şarj edebileceğini açıkladı. Bu çevreci yatırımla İzmir’deki elektrikli otomobil sayısının artması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzelman A.Ş., İzmir'in farklı yerlerine elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurdu. Şu anda 3 ayrı noktada kurulan istasyonlardan faydalanmak için, sadece bağlı bulunduğu otoparkın bedeli ödenecek, bunun haricinde ayrı bir elektrik ücreti alınmayacak. Elektrikli şarj istasyonları halen aktif olarak Alsancak'ta Migros'un üstündeki katlı otoparkta, Kültürpark yeraltı otoparkında ve Konak katlı otoparkında hizmet veriyor.

İzelman Genel Müdürü Hüseyin Kırmızı, elektrikli araç sayısının artması ve gelen talebin çoğalması ile istasyon sayısının daha da yükselebileceğini söyledi. Kırmızı, “Şu anda şarj istasyonlarında aynı anda iki araç şarj edilebiliyor. Eğer bir katkımız olacaksa, İZELMAN'ın işlettiği tüm otopark alanlarında şarj istasyonu kurmak isteriz. Yeter ki, üretici firmalar elektrikli araç olayını ciddiye alsınlar, ağırlık versinler. İlk etapta kar değil, dışa bağımlılığı kırmak açısından alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç var. Ayrıca işin çevresel boyutu çok önemli. Bu araçlar sayesinde karbon salınımı azalacak. İnsanın en büyük yaşam kaynağı çevreye katkıda bulunmak gurur verici” şeklinde konuştu.

Şarj edilmesinin ardından 200 kilometre yol gitme kapasitesine sahip elektrikli otomobillerden İzmir'de sadece 10 adet olduğunun bilgisini veren yetkililer, kurulan şarj istasyonları ile bu sayının artmasını beklediklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alanda kendi öz kaynaklarıyla yatırım yapan Türkiye’deki ilk belediye oldu.

 

Haber: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Editör: Çağdaş Can

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir