Bir Foça beyefendisi; Şükrü Kaya Sever

Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllarda dünyaya gelen, Türk eğitim hayatına katkıları ile değer bulan Şükrü Kaya Sever ayrıca ülkemizin ilk ve öncü turizm rehberlerinden diye biliniyor.

1966 yılı Ocak ayı başında Fransız hükümetinin burs sınavlarını kazanarak, Dijon Akademisi Edebiyat Fakültesi’nde 8 ay öğrenim gördüm.  Eylül ayında Foça’ya geri döndüğümde,  tesadüfen taksi durağında beni gören belediye başkanı Selçuk Dirim, büyük bir heyecan ve gururla “ Şükrü bey hoş geldiniz,  tatilköyü inşaatı var, Fransızca tercüman aranıyor. Lütfen hemen müracaat edin..” dedi. Halen öğretmenlik yaptığım Foça Ortaokulu’na gittim.  Akşam üzeri okula iki genç Fransız geldi Tatilköyü inşaatında çalışmamı istediler.  Ben, “okulum var,  gelemem” dedim. ”Peki o zaman sadece akşamları gelebilir misiniz?” dediler ve ben de teklifi kabul ettim. Ondan sonraki başlayan süreçte Türk ve Fransız mühendislere karşılıklı tercümanlık yaptım.

kaynak…

https://www.gazeteyenigun.com.tr/bir-foca-beyefendisi-sukru-kaya-sever/168521/

avatar

Ersoy Toptaş

Ekonomist / Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde, bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Ticarete atıldı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. AKTİF ÇALIŞMALAR Dünyada 20 ülkede faaliyet gösteren merkezi amerikada bulunan tradingview finans analiz sitesinde Türkiye moderatörlüğü yapmaktadır. Ülkemizde de faaliyet gösteren investing.com finans sitesinde makaleleri yayınlanmaktadır. Foça ve Yenifoça bölgesinde faaliyet gösteren Emlak Ofisi bulunmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir